Wielu obywateli naszego kraju latami pracowało na to, by mieć swoje wymarzone mieszkanie. Sam pamiętam, jak dziadkowie, wujowie, a także ich bliscy opowiadali o tym, jak odkładali każdą możliwą kwotę na to, by mieć własne mieszkanie. Dzisiaj, zwłaszcza wśród młodych ludzi popularny jest wynajem, zanim stać ich będzie na zakup czegoś własnego — pod warunkiem, że minie panujący kryzys. Mieszkanie to jedno, a jego wartość to drugie, nad czym niewiele osób się zastanawia. Jak cenna jest wartość mieszkania i jak dobrze ją oszacować?
Przede wszystkim należy to zrobić, jeżeli chcemy komuś nasze mieszkanie wynająć, lub sprzedać. Warto też dokonać oszacowania wartości własnej nieruchomości, kiedy np. znajdują się w niej cenne rzeczy. Gdyby nastąpiło do niego włamanie podczas naszej nieobecności, tym samym będziemy wiedzieć, jak dużą wartość materialną utraciliśmy.
Mówiąc jednak o samym oszacowaniu wartości naszego mieszkania czy nieruchomości, jest wiele czynników, na które musimy obowiązkowo zwrócić uwagę. Najlepiej zacząć od podstawowych rzeczy, takich jak: metraż, liczba oraz rozmieszczenie pokoi, wysokość czynszu, oraz lokalizacja — jest to chyba najbardziej istotny szczegół, na który w ostatnich latach uwagę zwracają nie tylko kupujący, ale także inwestorzy i właściciele firm budowlanych, oraz deweloperzy. Co więcej, właśnie na tej podstawie stosunkowo łatwo oszacować stawkę nieruchomości za metr kwadratowy. Ceny w większych miastach są zwykle dużo wyższe, niż w tych mniejszych. Dodatkowo zwracana jest również uwaga na odległość naszego lokum, od centrum miasta — im bliżej, tym cena jest droższa.
Kolejnym istotnym czynnikiem, który wpływa na wartość naszego lokum, jest kondygnacja. Eksperci twierdzą, że o wiele droższe są mieszkania na wyższych kondygnacjach, niż na parterze, czy pierwszym i drugim piętrze. Ma to związek z tym, że takie mieszkania z powodu niskiego usytuowania są hałaśliwe, z powodu odgłosów dobiegających z ulicy, ograniczoną prywatnością — można wszystko zobaczyć, przez okna idąc ulicą lub z samego mieszkania. Ważną kwestią jest też jego nasłonecznienie, gdzie wyżej położone mieszkania mają tego światła o wiele więcej niż te, które znajdują się na niższych kondygnacjach. Ostatnia rzecz to kwestia bezpieczeństwa — często w mieszkaniach parterowych, lub na pierwszym i drugim piętrze możemy zobaczyć kraty w oknach i drzwiach balkonowych, a także specjalnie zamontowane w celu ochrony lokatorów antywłamaniowe rolety.
Przy dokonywaniu wyceny, nie wolno pominąć takich aspektów, jak balkon czy piwnica — te elementy również mają ogromny wpływ na wartość rynkową naszego mieszkania. Niestety, często się o nich zapomina przy dokonywaniu wyceny, co jest złym nawykiem. Warto też zwrócić uwagę na miejsce parkingowe, które mamy na własność i jest ono przyporządkowane do naszego mieszkania, warto pamiętać, że posiadanie takiego miejsca jest niezwykle cenną rzeczą, gdyż również wchodzi w skład wyceny nieruchomości.
Innym z czynników, który musimy wziąć pod uwagę, jest kondygnacja, a także stan techniczny naszego mieszkania oraz budynku, w którym ono się znajduje. Jeżeli wykryjemy jakiekolwiek wady, a zwłaszcza te, które stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa — należy jak najszybciej się nimi zająć. Są one o tyle obciążające, że powodują również obniżenie wartości materialnej naszej nieruchomości.
Na wartość mieszkania wpływ ma także kredyt hipoteczny, jakim zostało ono obciążone, nieciekawa historia lokum — przykładowo mieszkała w niej rodzina patologiczna, lub doszło w nim do morderstwa, a także niezbyt przyjazna okolica, pełna rabusiów, pijaków i innych czynników, które mają wpływ na nasze bezpieczeństwo i samopoczucie w nieruchomości. Takie czynniki wpływają nie tylko destrukcyjnie na ludzi, ale również powodują znaczny spadek wartości materialnej mieszkania.
Na podstawie powyższych informacji można samemu oszacować wartość mieszkania. Można to zrobić, porównując dane naszego mieszkania, z podobnymi informacjami o lokalach czy nieruchomościach na stronach i forach internetowych. Znajduje się tam wiele ofert mieszkań, co jest wielce prawdopodobne, że znajdziemy również te ogłoszenia, które są podobne do naszego lokum.
Najlepiej, dokonać wyceny naszego mieszkania czy nieruchomości, z pomocą fachowca, który jest świetnym specjalistą. Jest nim rzeczoznawca. Koszt wyceny ustala się z nim indywidualnie, oczywiście wcześniej opowiadając mu i oprowadzając go po naszym mieszkaniu. Uwaga: jeżeli mieści się ono w zabytkowej kamienicy, to koszt takiej usługi może wynieść nawet blisko 2 000 złotych. Z tego powodu często ludzie rezygnują z dokonania takiej wyceny. O tym, kim jest rzeczoznawca, i jak dokonuje wyceny nieruchomości, mówiłem w tym artykule: https://immobooking.pl/szczegoly-artykulu/97/wycena-nieruchomosci-rzeczoznawca/.
Obecnie, dzięki temu, że żyjemy w czasach ogromnego postępu technologii, coraz większą popularnością jeżeli chodzi o wycenę mieszkania czy nieruchomości, cieszy się tzw. kalkulator — internetowa wycena nieruchomości. Aby jej dokonać, należy dysponować danymi, które zostały już podane w tekście: lokalizacja, powierzchnia, piętro, na którym ono się znajduje, rok budowy, aktualny stan techniczny, a także dodatkowe kwestie ewentualnej piwnicy, czy wspomnianego miejsca parkingowego. Dzisiaj w naszym kraju jest wiele firm, które wykonują taką internetową wycenę mieszkania. Część robi to za darmo, inni z kolei odpłatnie. W tym miejscu znajdziecie link do strony internetowej, gdzie zupełnie bezpłatnie można dokonać takiej wyceny: SONARHOME.
Warto dokonać wyceny własnej nieruchomości nie tylko dla wiedzy, ale również dlatego, że w przyszłości taka wycena może nam się przydać, bo będziemy wynajmować lub sprzedawać nasze mieszkanie i warto by było wziąć za nie odpowiednią kwotę, która odpowiada wartości naszego dotychczasowego lokum.
Treści zamieszczone na blogu ImmoBooking mają charakter wyłącznie informacyjny lub reklamowy i nie stanowią porady prawnej, inwestycyjnej lub podatkowej. Informacje zawarte na blogu mogą nie uwzględniać wszystkich aspektów istotnych dla danego zagadnienia oraz mogą wyrażać indywidualną opinię właściciela serwisu. Jednocześnie informujemy, że materiały zamieszczone w serwisie stanowią utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
ImmoBooking.pl
.
Treści zamieszczone na blogu ImmoBooking.pl mają charakter wyłącznie informacyjny lub reklamowy i nie stanowią porady prawnej, inwestycyjnej lub podatkowej. Informacje zawarte na blogu mogą nie uwzględniać wszystkich aspektów istotnych dla danego zagadnienia oraz mogą wyrażać indywidualną opinię właściciela serwisu. Jednocześnie informujemy, że materiały zamieszczone w serwisie stanowią utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.