Wróć z powrotem

Jak obliczyć podatek od nieruchomości?

Obliczanie podatku od nieruchomości nie musi być trudne. Tłumaczymy jasno jak wyliczyć podatek od nieruchomości.

...

Jak liczy się podatek od nieruchomości?

W jaki sposób obliczyć podatek od nieruchomości? Prawo przewiduje kilka możliwości w zależności od naszej sytuacji.

 

Czym jest podatek od nieruchomości?

Podatek od nieruchomości jest opłatą wynikającą z obowiązku konstytucyjnego. Egzekutorem podatku od nieruchomości są urzędy gminy. Najistotniejsze podstawy prawne dla naliczenia i egzekwowania podatku od nieruchomości pochodzą z 1991 roku, kiedy wprowadzono nowe ustawy regulujące. Podatek od nieruchomości jest jednym z najbardziej dochodowych wpływów do budżetu samorządów. Wedle polskiego prawa opodatkowaniu podlegają:
• grunty,
• wszelkiego rodzaju budynki mieszkaniowe lub ich części,
• a także budowle lub budynki, jakie przeznaczone są do prowadzenia działalności
gospodarczej.

Podmiotami zobligowanymi do płacenia podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, podmioty gospodarcze, oraz inne jednostki organizacyjne posiadające nieruchomości lub grunty. W jaki sposób obliczyć podatek od nieruchomości, jeśli ten obowiązek spoczywa na nas?

 

W jaki sposób liczy się podatek od nieruchomości?

Wysokość podatku od nieruchomości reguluje ustawa z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i ustawach lokalnych. Dodatkowe regulacje dostosowane do lokalnych warunków znajdujemy w uchwałach Rad Miejskich. Zatem aby obliczyć ile wyniesie podatek od nieruchomości należy znać dwa dokumenty: ustawę ogólną oraz uchwałę lokalną, np. dla m. st. Warszawy.

Obowiązek podatkowy spada na nas od następnego miesiąca nabycia nieruchomości. W uchwałach podane są kwoty od jednego metra kwadratowego i jednego hektara, jakie posiadamy. Tym samym najprostszym sposobem jest zliczyć metraż gruntów i określić jaką kwotę pokazuje nam kalkulator jako podatek od wszystkich metrażów i gruntów. To w największym skrócie najlepszy sposób na liczenie podatku od nieruchomości.

Należy zwrócić uwagę, iż dla powierzchni gruntowych istnieje inna stawka, niż od powierzchni mieszkaniowej. Tym samym kwota powinna być obliczana dla całego posiadanego metrażu czy hektarów, z uwzględnieniem różnicy w opłacie za jeden metr kwadratowy, czy jeden hektar. Jeśli posiadamy na przykład 100 m2 to musimy tą wielkość pomnożyć przez kwotę za jeden metr kwadratowy. Kwota zaś wynika z uchwały, którą z pewnością znajdziemy na stronie właściwego dla położenia nieruchomości urzędu. Tym samym otrzymamy kwotę podatku od nieruchomości według metrażu.

Praktyczna rada dla wszystkich, którzy zastanawiają się nad sposobem liczenia podatku od nieruchomości, jest taka: zwracajmy każdorazowo uwagę na możliwość zwolnień i ulg podatkowych, jakie ujęte są w ustawie. Nasza nieruchomość może też leżeć w specjalnej strefie, dla której przepisy lokalne modyfikują sposób liczenia: koniecznie należy się zapoznać z najnowszymi uchwałami właściwego nam terytorialnie i merytorycznie urzędu, ponieważ gminy mają wiele skłonności do wprowadzania zmian w tym zakresie. Liczy się natomiast aktualność danych, która zostanie zapewniona przez drobny research na stronach urzędu.

 

Jak oblicza się podatek od nieruchomości - dalsze informacje?

Nie każda nieruchomość objęta jest obowiązkiem fiskalnym. Wyłączone z obowiązku podatkowego są użytki rolne, jak również tereny leśne, wyłączając te, które zajęte są na prowadzenie działalności gospodarczej. W obliczaniu podatku musimy sprawdzić, czy posiadane przez nas grunty i metraż nie zwalniają nas od obowiązku podatkowego. Sam sposób liczenia podatku od nieruchomości jest dość prosty: znamy kwotę podatku za jeden metr lub hektar, jak również znamy metraż posiadanych nieruchomości. Jednakże należy
zwrócić uwagę, iż stawki do opłacenia mogą się zmieniać, co regulują specjalne uchwały i ustawy. Informacje o nich możemy uzyskać na oficjalnych portalach prawnych lub stronach Urzędu Podatkowego w naszej gminie.

 

Treści zamieszczone na blogu ImmoBooking mają charakter wyłącznie informacyjny lub reklamowy i nie stanowią porady  prawnej, inwestycyjnej lub podatkowej. Informacje zawarte na blogu mogą nie uwzględniać wszystkich aspektów istotnych dla danego zagadnienia oraz mogą wyrażać indywidualną opinię właściciela serwisu. Jednocześnie informujemy, że materiały zamieszczone w serwisie stanowią utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

avatarRedakcja

ImmoBooking.pl

.

Treści zamieszczone na blogu ImmoBooking.pl mają charakter wyłącznie informacyjny lub reklamowy i nie stanowią porady prawnej, inwestycyjnej lub podatkowej. Informacje zawarte na blogu mogą nie uwzględniać wszystkich aspektów istotnych dla danego zagadnienia oraz mogą wyrażać indywidualną opinię właściciela serwisu. Jednocześnie informujemy, że materiały zamieszczone w serwisie stanowią utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi i najciekawszymi tematami na blogu, aktualizacjami i promocjami w ImmoBooking!

Zapisując się akceptujesz regulamin i politykę prywatności. Chcesz usunąć e-mail z newsletter? Usuń e-mail.
Udostępnij temat:

Szukasz swojej nieruchomości?

Przejdź do wyszukiwarki