Region Górnego Śląska to wielka konurbacja, która skupia wokół siebie blisko 19 miast. W ich skład wchodzą: Katowice — będące jednocześnie największym miastem i stolicą województwa śląskiego, Tychy, Jaworzno, Gliwice, Zabrze, Bytom, Świętochłowice, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Dąbrowę Górniczą, Czeladź, Mysłowice, Będzin, Ruda Śląska, Piekary Śląskie, Chorzów, Mikołów, Tarnowskie Góry i Knurów.
Tereny te zamieszkuje blisko 3,5 miliona osób, a od 17 lipca 2017 roku został określony mianem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Zalicza się do niej 18 miast, z wyjątkiem Jaworzna – jego władze podjęły decyzję o rezygnacji z przystąpienia do Metropolii.
Obszar jest obsługiwany przez 26 linii komunikacji miejskiej — tzw. „metrolinii” (autobusy, trolejbusy, tramwaje), za organizację których odpowiedzialny jest Zarząd Transportu Metropolitalnego. Sama Metropolia została podzielona na 6 sfer oznaczonych kolorami, by pasażerom ułatwić ich rozróżnienie. Jest to największy z terenów transportu komunikacji publicznej w Polsce. Można poruszać się też Kolejami Śląskimi, lub przyjechać tu samochodem. Przez miasto przebiegają odcinki międzynarodowej trasy europejskiej E75 z Krety do Skandynawii, oraz E462 do Czech. W niedalekiej odległości biegną także autostrady A1 i A4 oraz drogi ekspresowe S1, DK1, DK44, DK86, którymi można szybko dotrzeć do różnych zakątków Polski.
Atrakcją tego regionu i „zielonymi płucami” Górnego Śląska są Tychy. Słyną z wielowiekowej tradycji browarniczej, której początki sięgają XVII wieku, oraz prężnie rozwijającego się przemysłu samochodowego – za sprawą fabryki samochodów, w której produkowane są pojazdy marki Fiat i Lancia. Ich największą atrakcją jest słynny park Paprocany, mieszczący się w dzielnicy o tej samej nazwie.
Wymienione kwestie sprawiają, że od dawna Tychy były przedmiotem zainteresowań deweloperów, inwestorów, znanych przedsiębiorców, korporacji i firm budowlanych — nie tylko z kraju, ale i zza granicy. Przez ostatnie lata chętnie wybierają to miasto do rozwinięcia własnych inwestycji.
Tychy mogą pochwalić się jednym z najniższych poziomów bezrobocia w całym województwie śląskim. Na koniec grudnia ub. roku stopa bezrobocia w mieście wynosiła 1,7%, a niższa była jedynie w Katowicach oraz Bielsku-Białej. Wynika to z bardzo dobrej sytuacji gospodarczej na rynku tyskim. Wiele firm działa na terenie Tyskiej Podstrefy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w której zatrudnienie znajduje ok. 11 tysięcy osób.
Jedną z najnowszych inwestycji, która wzbudza w mieszkańcach i inwestorach powszechne zainteresowanie jest projekt Murapol Osiedle Fit, za którą odpowiedzialna jest pracownia Murapol Architects Drive SA, działająca w ramach Grupy Murapol. Projekt zakłada budowę ponad 350 mieszkań o zróżnicowanych metrażach i rozkładach, które powstaną w formie czterech budynków wielorodzinnych. W ramach sprzedaży pierwszego etapu osiedla Fit, zostaną postawione 2 budynki na ponad 200 mieszkań o powierzchni od 27 do 72 m², i układach od kawalerek po lokale 4- pokojowe. Każde z mieszkań otrzyma zamontowany pakiet antysmogowy, który będzie zaopatrzony w zaawansowany układ filtrów, dodatkowo przynależeć będzie do niego balkon, taras lub ogródek.
Dodatkowo do dyspozycji mieszkańców będą stojaki rowerowe, stacja ładowania dla samochodów elektrycznych, a na dachu jednego z budynków zostanie umieszczona siłownia. Oświetlenie energooszczędnymi lampami LED części wspólnych pozwoli mieszkańcom odczuć komfort i bezpieczeństwo po zachodzie słońca, oraz w jesienne i zimowe wieczory, kiedy dni są wyjątkowo krótkie.
Budowa I etapu Osiedla Fit w Tychach ruszyła w I kwartale 2022 roku. Pozwolenie na użytkowanie ma zostać wydaje w IV kwartale 2023 roku. Już teraz chętnych na zakup mieszkań w tym miejscu, nie brakuje.
Orientacyjna cena mieszkania za metr kwadratowy, wynosi dzisiaj 8 815 zł. Z powodu pandemii i szalejącej inflacji ceny mieszkań w tym regionie, w ciągu ostatnich 12-tu miesięcy wzrosły o 14%.
Innym wartym przybliżenia najnowszym projektem jest „Bielska 103”, mieszcząca się w Tychach przy ulicy Bielskiej. To 3 wielokondygnacyjne bloki, z połączoną przestrzenią usługową. Ich autorem jest znany architekt, zdobywca wielu prestiżowych nagród (w 2021 r. zdobył tytuł najlepszego architekta wg THE ARCHITECTURE COMMUNITY) – Maciej Franta.
Mieszkania mają rozmiary od 24 m² (kawalerki), do 74 m² (wielopokojowe), i są bardzo dobrze naświetlone. Jest to zasługa projektu, który zakładał wykonanie ogromnych szklanych okien od sufitu, po samą podłogę. Architekt połączył w bardzo przemyślany sposób salon z kuchnią, tak by razem tworzyły jedną spójną całość, która niewątpliwie jest sercem każdego domu. Lokatorzy mają do dyspozycji podziemny garaż, gdzie znajduje się ponad 120 miejsc parkingowych, a także trzy lokale usługowe. Łączna wartość inwestycji wyniosła ponad 30 milionów złotych. Już w styczniu wprowadzili się tam pierwsi mieszkańcy. Mieszkańcy miasta zgodnie stwierdzają, że jest to najpiękniejszy zrealizowany projekt budynków mieszkalnych, jaki powstał w Tychach.
Tychy to prawdziwy przykład ewolucji budowlanej: od „socrealizmu” do „postmodernizmu”. Miejsce gdzie style budowlane uzupełniają się nawzajem. Ich dopełnieniem jest otoczenie przepięknej przyrody. Warto więc wybrać się tam na weekend, by nasycić oczy nie tylko widokami starych kamienic, ale i podziwiać piękno połączenia nowoczesności z tym, co oferuje nam natura.
Treści zamieszczone na blogu ImmoBooking mają charakter wyłącznie informacyjny lub reklamowy i nie stanowią porady prawnej, inwestycyjnej lub podatkowej. Informacje zawarte na blogu mogą nie uwzględniać wszystkich aspektów istotnych dla danego zagadnienia oraz mogą wyrażać indywidualną opinię właściciela serwisu. Jednocześnie informujemy, że materiały zamieszczone w serwisie stanowią utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
ImmoBooking.pl
.
Treści zamieszczone na blogu ImmoBooking.pl mają charakter wyłącznie informacyjny lub reklamowy i nie stanowią porady prawnej, inwestycyjnej lub podatkowej. Informacje zawarte na blogu mogą nie uwzględniać wszystkich aspektów istotnych dla danego zagadnienia oraz mogą wyrażać indywidualną opinię właściciela serwisu. Jednocześnie informujemy, że materiały zamieszczone w serwisie stanowią utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.