Odpowiadamy na pytanie: kiedy nieruchomości mogą przejść na skarb państwa i pod jakimi warunkami? Okoliczności te są w całości regulowane prawnie.
Kiedy nieruchomość przechodzi na skarb państwa?
Obowiązujące prawo przewiduje dwie okoliczności, kiedy nieruchomość przechodzi na rzecz skarbu państwa. Opiszemy dokładnie obie, a także pokrótce zastanowimy się nad samym aktem wejścia w posiadanie przez skarb państwa nieruchomości dotąd posiadającej prywatnego właściciela.
Kiedy skarb państwa przejmuje nieruchomość
Z zasady nieruchomości przechodzą na własność skarbu państwa w dwóch przypadkach: poprzez unormowane ustawą dziedziczenie nieruchomości przez gminę, albo w przypadku dobrowolnego zrzeczenia się prawa do nieruchomości przez jej właściciela.
Dziedziczenie nieruchomości przez skarb państwa (gminę)
Jednym z przypadków przejścia nieruchomości na rzecz skarbu państwa jest brak możliwości wyznaczenia lub odnalezienia ustawowego spadkobiercy. Zwykle nieruchomości dziedziczy współmałżonek, dzieci, bardziej odległe ale spokrewnienie osoby. Niekiedy jednak dzieje się w ten sposób, że nie można nikogo takiego wskazać. Wtedy nieruchomość przechodzi na skarb państwa jako dziedziczona przez gminę, na terenie której się znajduje. Skarb państwa otrzyma też prawo do występowania z wnioskiem o przejęcie nieruchomości, gdy trudno jest ustalić kto ją zamieszkiwał, a oczekiwanie na zgłoszenie się osób mogących potencjalnie dziedziczyć, kończy się niczym. Wtedy również gmina powiększy swój stan posiadania.
Zrzeczenie się nieruchomości na rzecz skarbu państwa
Prawa do własności nieruchomości można przekazać zgodnie z własną wolą. Może to zrobić zarówno właściciel jak i spadkobiercy. To drugi przypadek, kiedy nieruchomość przechodzi na skarb państwa - nasz akt woli określony przepisami Kodeksu cywilnego skutkuje wtedy przejęciem nieruchomości przez gminę lub skarb państwa. Takich przypadków nie ma zbyt wiele, ale zdarzają się. Niektórzy mogą chcieć np. podarować gminie nieruchomość do wykorzystania jako dom kultury, siedziba instytucji, itd. Po stronie gminy jest natomiast akt przyjęcia - gmina może odmówić wzięcia własności przekazywanej na poczet jej majątku.
Inne zagadnienia związane z przechodzeniem nieruchomości na skarb państwa
Ustaliliśmy zatem, że istnieją tylko dwie możliwości, by nieruchomość przeszła na skarb państwa: brak dziedziczenia przez naturalnych spadkobierców lub wola właściciela przekazania nieruchomości.
Najczęściej, gdy właściciel wie, że nie znajdzie spadkobierców, korzysta jednak z innych możliwości niż automatyczne przejście nieruchomości na skarb państwa. Do dyspozycji są różnego rodzaju fundusze, towarzystwa, agencje, które w zamian za przekazanie nieruchomości po śmierci właściciela, są skłonne wypłacać mu wcale niemałe pieniądze, dopóki ten żyje i zamieszkuje.
Treści zamieszczone na blogu ImmoBooking mają charakter wyłącznie informacyjny lub reklamowy i nie stanowią porady prawnej, inwestycyjnej lub podatkowej. Informacje zawarte na blogu mogą nie uwzględniać wszystkich aspektów istotnych dla danego zagadnienia oraz mogą wyrażać indywidualną opinię właściciela serwisu. Jednocześnie informujemy, że materiały zamieszczone w serwisie stanowią utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
ImmoBooking.pl
.
Treści zamieszczone na blogu ImmoBooking.pl mają charakter wyłącznie informacyjny lub reklamowy i nie stanowią porady prawnej, inwestycyjnej lub podatkowej. Informacje zawarte na blogu mogą nie uwzględniać wszystkich aspektów istotnych dla danego zagadnienia oraz mogą wyrażać indywidualną opinię właściciela serwisu. Jednocześnie informujemy, że materiały zamieszczone w serwisie stanowią utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.