Każdy z nas ma w życiu jakieś wyznaczone cele, które chce zrealizować. Wymarzone studia; dobra, dająca poczucie stabilności praca; założenie rodziny; fajny samochód; wychowanie dzieci. W tym wszystkim pojawia się również kwestia tego, gdzie będziemy mieszkać. Na samym początku, by uniezależnić się od rodziców większość młodych ludzi decyduje się na wynajem. Najczęściej z kimś, gdyż wtedy jest po prostu taniej. Przychodzi jednak moment, kiedy mamy zaoszczędzonych trochę pieniędzy, albo decydujemy się na kredyt. Powód? Chcemy być wreszcie „na swoim”, a nie ciągle dopłacać do lokalu, który i tak nie jest naszą własnością. W odpowiedzi na coraz głośniejsze apele dotyczące kwestii pomocy obywatelom przy nabyciu wymarzonych lokali — rząd przygotował program wsparcia: „ Pierwsze Mieszkanie”.
Jak każdy program rządowy tak i ten ma określone zasady, które mają ułatwić skorzystanie z niego beneficjentom. Pierwszym jest BEZPIECZNY KREDYT 2%. Ma być on w pełni przeznaczony dla osób do 45 roku życia, które chcą kupić mieszkanie. W celu uzyskania kredytu konieczne jest spełnienie 2 warunków:
- nie posiada się obecnie i nie posiadało mieszkania lub domu jednorodzinnego,
- nie ma i nie miało się prawa spółdzielczego dot. domu jednorodzinnego albo lokalu mieszkalnego.
Kredyt można uzyskać na mieszkanie z rynku wtórnego, jak i tego pierwotnego. Co ważne, programu nie obowiązuje limit cen za 1m² mieszkania. Nabywca pierwszego mieszkania będzie miał przy tym dowolność, jeśli chodzi o jego standard i położenie. W przypadku pojedynczej osoby, która ubiega się o taki kredyt maksymalna kwota jaką może uzyskać to 500 tysięcy zł.
Zarówno małżonkowie, jak i rodzice przynajmniej jednego wspólnego dziecka, mogą się również o taki kredyt ubiegać. Wystarczy, że jedno z rodziców spełnia powyższe warunki do uzyskania kredytu — nie muszą ich spełniać obydwoje. Maksymalna wysokość kredytu dla małżeństwa lub rodziców z dzieckiem to 600 tysięcy zł.
Bardzo dużo osób zadaje także pytanie: czy oprocentowanie takiego kredytu będzie stałe? „Budżet państwa przez 10 lat będzie dopłacał różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących (aktualne na dzień ustalenia wysokości oprocentowania stałą stopą kredytową w dniu udzielenia kredytu i po 5 latach), a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%” — taki komunikat czytamy na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii. W praktyce oznacza to po prostu, że wsparcie będzie przewidziane dla kredytów o okresowo stałej stopie procentowej, tzn. w okresie stosowania dopłat do rat tego kredytu (pierwsze 10 lat spłaty) efektywne oprocentowanie kredytu z perspektywy kredytobiorcy wyniesie 2% + marża banku.
W momencie zakończenia się okresu 10 lat na zmianę wysokości rat będą miały wpływ: pierwotny okres finansowania — im krótszy, tym większa część została już spłacona przez kredytobiorcę, oraz aktualny poziom stóp procentowych jaki będzie wtedy obowiązywał. W przypadku dużych wzrostów rat pomóc ma np. wydłużenie okresu spłaty kredytu o maksymalnie o 5 lat. Każdy kredytobiorca będzie mógł liczyć wtedy na indywidualne rozpatrzenie jego wniosku. Rząd przewiduje również możliwość udzielenia kredytu z prawem dopłat również kredytobiorcom, którzy nie zgromadzili środków na wkład własny.
Drugą opcją, którą rząd proponuje na uzyskanie mieszkania jest KONTO MIESZKANIOWE. Obejmuje on głównie specjalne rachunki oszczędnościowe, których głównym zadaniem jest wsparcie osób planujących zakup pierwszego mieszkania. Rachunek na Konto Mieszkaniowe można założyć w każdym banku. Od zwykłego rachunku bankowego różni się on tym, iż za regularne oszczędzanie co roku — rząd będzie naliczał tzw. Premię Mieszkaniową, która powiększy oszczędności i docelowo przybliży realizację celu, jakim jest zakup własnej nieruchomości. Gwarancją uzyskania wspomnianej Premii są systematyczne wpłaty — minimum 11 wpłat w ciągu całego roku, o ustalonej wysokości.
Takie konto będzie mogła otworzyć osoba, która nie ma i nie miała mieszkania (w tym domu jednorodzinnego, a także nie była objęta spółdzielczym prawem dotyczącym lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego). Z programu może skorzystać także osoba, która posiada jeden niewielki lokal, i zamieszkuje go z co najmniej dwójką własnych lub przysposobionych dzieci (lokal o pow. do 50 m² przy dwójce dzieci, 75 m² przy 3 dzieci i 90 m² przy 4, bez limitu m² przy 5 i większej liczbie dzieci). Okres oszczędzania na koncie to od 3 — 10 lat. Zgromadzone na specjalnym koncie środki wraz z wspomnianą Premią Mieszkaniową można będzie przeznaczyć na zakup pierwszego mieszkania, domu lub wkład finansowy w inwestycję, np. w ramach spółdzielni mieszkaniowej. W przypadku zakończenia oszczędzania, na wydanie środków korzystających z konta będzie obowiązywał okres 5 lat.
Z programu mogą skorzystać także osoby pojedyncze posiadające prawo do mieszkania, które:
- nabyły w drodze dziedziczenia w okresie po rozpoczęciu oszczędzania,
- odnoszą się albo odnosiły się do współwłasności nie więcej niż jednego mieszkania albo domu jednorodzinnego w udziale nie wyższym niż ½ (50%), nabytego w drodze dziedziczenia przed rozpoczęciem oszczędzania,
- miały mieszkanie lub dom jednorodzinny wyłączony z użytkowania w związku z katastrofą budowlaną lub wskutek działania żywiołu,
- zostało ustanowione w wyniku roszczenia, o którym mowa w art. 15 ust. 2 ustawy z dnia z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (dotyczy spółdzielczego prawa do lokalu).
Zgodnie z założeniami przedstawionymi przez rząd, przepisy dotyczące Konta Mieszkaniowego, jak i całego programu Pierwsze Mieszkanie mają wejść w życie z dniem 1 lipca 2023 roku. Dopóki jednak nie zostanie opublikowana stosowna ustawa, nie można tej daty być pewnym. Jednego natomiast można być pewnym: chętnych na skorzystanie z rządowego programu wsparcia nie zabraknie, o czym świadczy coraz większa liczba osób nim zainteresowanych!
Treści zamieszczone na blogu ImmoBooking mają charakter wyłącznie informacyjny lub reklamowy i nie stanowią porady prawnej, inwestycyjnej lub podatkowej. Informacje zawarte na blogu mogą nie uwzględniać wszystkich aspektów istotnych dla danego zagadnienia oraz mogą wyrażać indywidualną opinię właściciela serwisu. Jednocześnie informujemy, że materiały zamieszczone w serwisie stanowią utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
ImmoBooking.pl
.
Treści zamieszczone na blogu ImmoBooking.pl mają charakter wyłącznie informacyjny lub reklamowy i nie stanowią porady prawnej, inwestycyjnej lub podatkowej. Informacje zawarte na blogu mogą nie uwzględniać wszystkich aspektów istotnych dla danego zagadnienia oraz mogą wyrażać indywidualną opinię właściciela serwisu. Jednocześnie informujemy, że materiały zamieszczone w serwisie stanowią utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.