Wróć z powrotem

Czym zajmuje się geodeta?

Dokonuje pomiarów, potrafi oszacować wartość danej nieruchomości, na co dzień można go spotkać na budowie, czy przy wytyczaniu gruntów lub ulic. Do tego musi być osobą odpowiedzialną, sumienną a dokładność to jego drugie imię. Mowa o geodecie. Jest to niewątpliwie zawód bardzo ciekawy, który pozwala osiągnąć nie tylko dobre pieniądze, ale z czasem pod wpływem zdobytych umiejętności geodeci stają się wybitnymi specjalistami, których poszukuje branża budowlana, inwestycyjna czy nieruchomości. Jakie wymogi trzeba spełnić, by nim zostać?, co należy do obowiązków geodety? O tym w dzisiejszym artykule.

...

Spotify   YouTube

Żeby wykonywać zawód, jakim jest geodeta, potrzebne są pasja, zaangażowania, ciągła chęć doskonalenia swoich umiejętności. Geodetami najczęściej zostają dzieci rodziców geodetów — potem dziedziczą po nich firmę, lub ludzie, którzy po prostu chcą pracować w tym zawodzie. Do tego trzeba zdobyć odpowiednie kwalifikacje. Warto też ukończyć studia wyższe na kierunku: geodezja i kartografia, które później skracają okres tzw. praktyki zawodowej. Należy taką praktykę odbyć, aby udoskonalić zdobyte umiejętności i sprawdzić je w terenie — wynosi ona odpowiednio: rok dla absolwentów studiów magisterskich, 2 lata dla absolwentów studiów inżynierskich oraz 6 lat dla absolwentów szkoły średniej. Niezbędne jest także złożenie państwowego egzaminu w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii. Cena takiego egzaminu wynosi 900 zł, do tego trzeba dostarczyć niezbędne dokumenty, niezbędne w tzw. postępowaniu kwalifikacyjnym.

Sam egzamin składa się z dwóch części. Pierwszej — pisemnej, która odbywa się z zastosowaniem techniki komputerowej. Obejmuje: 60 pytań testowych, które sprawdzają znajomość u przyszłego geodety obowiązujących aktów prawnych i standardów technicznych z dziedziny geodezji i kartografii, oraz tzw. część szczegółową —3 pytania opisowe, które dotyczą wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych. Każda z części egzaminu pisemnego trwa 1 godzinę. Druga część egzaminu to rozmowa ustna z komisją, która w zależności od wyniku egzaminu pisemnego, zadaje od 3 do 6 pytań, na które należy udzielić odpowiedź.

Po spełnieniu wszystkich wymaganych kryteriów i zdaniu egzaminu otrzymuje się uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii, które przyznaje Główny Geodeta Kraju. Wtedy dopiero dana osoba staje się pełnoprawnym geodetą i może w pełni świadczyć swoje usługi. Szczegółowe informacje o egzaminach i postępowaniu kwalifikacyjnym w celu zdobycia uprawnień geodezyjnych można uzyskać na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/gugik/uprawnie.

Przechodząc do zadań geodety w branży nieruchomości, to przede wszystkim jego obecność jest obowiązkowa przy wszelkiego rodzaju budowach. Jeśli zamierzamy postawić dom, budynek gospodarczy, garaż — czyli wszystko to, co jest trwale związane z gruntem, niezbędna będzie tutaj pomoc geodety. Co więcej, takie rzeczy jak: studzienka kanalizacyjna, sieć wodociągowa czy słup telegraficzny musi być odpowiednio wytyczony i naniesiony na mapy. Jeżeli chcemy poznać położenie jakiegokolwiek punktu, musisz sięgnąć po mapę wytyczoną właśnie przez geodetę. 

Samo rozpoczęcie prac na budowie przez geodetę rozpoczyna się od dokonania przez niego pomiarów, które możemy podzielić na dwie grupy: inwestycyjne — dotyczą działek budowlanych, które są przeznaczone pod konkretną inwestycję. Druga grupa to tzw. pomiary adaptacyjne — dotyczą terenów, które w przyszłości będą przekształcane w działki budowlane, np. tereny rolne, na których zostanie wybudowany dom. Wszystkie czynności związane z prowadzeniem prac, geodeta wykonuje za pomocą specjalistycznego sprzętu, z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii satelitarnych. Ważnym etapem pracy geodety jest sporządzenie map geodezyjnych, dających prawo do rozpoczęcia budowy.

Same pomiary geodezyjne muszą być wykonane z największą precyzją i dokładnością, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego i geodezyjnego. Geodeta mierzy: powierzchnie, odległości, wysokości, a także przepuszczalność, rozmiękczenie, osadzanie się gruntu — czyli wszystko to, co niezbędne przy sporządzeniu map geodezyjnych, które nie tylko dają prawo do rozpoczęcia prac budowlanych, ale także dzięki zamieszczonych w nich informacjach pomagają robotnikom w różnego rodzaju pracach. Zapobiegają także nieszczęśliwym wypadkom przez dokładne zbadanie gruntu.  Jak widać, zawód geodety wiąże się z wielką odpowiedzialnością, gdyż to od niego zależy bezpieczeństwo ludzi, którzy będą pracować na budowie, oraz w przyszłości użytkowników postawionej na danym gruncie nieruchomości.

Oprócz pracy geodety przy wytyczaniu gruntów pod nieruchomości, jego praca skupia się również na wielu innych czynnikach, których na co dzień nie dostrzegamy. Geodeci zajmują się także badaniem i opisem podziemnej infrastruktury technicznej, czyli: sieci kanalizacyjnych, wodociągowych, energetycznych czy nawet telekomunikacyjnych. Do ich zadań należy opisywanie i sprawdzanie stanu prawnego danej nieruchomości gruntowej i lokalowej, klasyfikacji i sposobu użytkowania danych gruntów, którymi zajmują się przy wykonywaniu powierzonego im zlecenia. Mogą również dokonać oszacowania nieruchomości. Ich ciągła praca w terenie — niezależnie od pogody — umożliwia sporządzanie odpowiednich mapy, dokumentacji, co w konsekwencji umożliwia powstanie nieruchomości i nowych przestrzeni. Doświadczeni specjaliści w zakresie geodezji i kartografii uczestniczą w monitorowaniu stanu środowiska naturalnego i zgłaszają swoje poprawki przy planach zagospodarowania przestrzennego kraju, broniąc w ten sposób natury oraz tego, by nie zamieniać zielonych przestrzeni w osiedle biurowców.

Praca w tym zawodzie wiąże się najpierw ze żmudną drogą, której zwieńczeniem jest zdobycie kwalifikacji. Mając już wymagane uprawnienia,  niezależnie od tego, czy pada śnieg, jest upalny i słoneczny dzień — geodeci muszą pracować w terenie. Warto więc docenić ich pracę w trudnych warunkach, bo to dzięki nim niejednokrotnie powstały i na pewno jeszcze powstaną wspaniałe budowle.

 

Treści zamieszczone na blogu ImmoBooking mają charakter wyłącznie informacyjny lub reklamowy i nie stanowią porady  prawnej, inwestycyjnej lub podatkowej. Informacje zawarte na blogu mogą nie uwzględniać wszystkich aspektów istotnych dla danego zagadnienia oraz mogą wyrażać indywidualną opinię właściciela serwisu. Jednocześnie informujemy, że materiały zamieszczone w serwisie stanowią utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

avatarRedakcja

ImmoBooking.pl

.

Treści zamieszczone na blogu ImmoBooking.pl mają charakter wyłącznie informacyjny lub reklamowy i nie stanowią porady prawnej, inwestycyjnej lub podatkowej. Informacje zawarte na blogu mogą nie uwzględniać wszystkich aspektów istotnych dla danego zagadnienia oraz mogą wyrażać indywidualną opinię właściciela serwisu. Jednocześnie informujemy, że materiały zamieszczone w serwisie stanowią utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi i najciekawszymi tematami na blogu, aktualizacjami i promocjami w ImmoBooking!

Zapisując się akceptujesz regulamin i politykę prywatności. Chcesz usunąć e-mail z newsletter? Usuń e-mail.
Udostępnij temat:

Szukasz swojej nieruchomości?

Przejdź do wyszukiwarki