Pojawił się po raz pierwszy na rynku w Stanach Zjednoczonych, i od razu zyskał ogromne zainteresowanie. Mowa o crowdfunding'u, na co w Polsce decyduje się coraz więcej osób. Funkcjonuje też pod nazwą real estate crowdfunding, która stricte odnosi się do konkretnej branży, jaką są nieruchomości i inwestycje w nie. Bo crowdfunding to nic innego, jak właśnie inwestycja. Jak to działa w branży nieruchomości? Sprawdźmy!
Skrót RECF — Real Estate Crowdfunding, to „zarówno metoda pozyskiwania kapitału dla projektów nieruchomości, jak i sposób inwestowania z wykorzystaniem technologii informatycznej i ekonomii tłumu” — jak czytamy na stronie internetowej: https://social.estate/slownik/recf-real-estate-crowdfunding/. Używając tego zwrotu, mówimy o konkretnej inwestycji w dom, lokal, grunt czy nawet nieruchomość komercyjną. Najczęściej inwestują znani deweloperzy wchodzący w bardzo prestiżowe projekty z innymi inwestorami — czynią to za pośrednictwem wyspecjalizowanej platformy internetowej, na której zostaje przedstawiona przez nich oferta sprzedaży akcji, obligacji, weksli, certyfikatów, bonów skarbowych i pieniężnych w przedsiębiorstwie lub projekcie, w celu przyciągnięcia i zachęcenia dużej grupy inwestorów, do ich zakupu. Inwestują również osoby, które dopiero zaczynają swoją działalność, a nie mogą sobie pozwolić ze względu na stałą pracę i obowiązki, w samodzielne prowadzenie inwestycji w branży nieruchomości. Dla nich właśnie idealnym rozwiązaniem jest crowdfunding.
Dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z crowdfundingiem w nieruchomościach i decydują się na taki rodzaj inwestycji, dodatkowym atutem jest fakt, iż nie trzeba posiadać zapasu kapitału, a i tak można zainwestować się w duży projekt — ma to związek z niskim progiem wejściowym. Do innych zalet można zaliczyć fakt, że inwestorzy nie muszą się ograniczać do jednego rodzaju inwestycji, dzięki czemu mogą się angażować w inne projekty, które są opłacalne i zachęcają, by dołożyć do nich swój kapitał.
Największym atutem, jeżeli chodzi o crowdfunding nieruchomości, jest to, iż dzięki bardzo dobrze rozwiniętym na rynku specjalnym platformom, które służą tylko i wyłącznie w celu inwestycyjnym do tej branży — nie trzeba wychodzić z domu, by dokonać takiej inwestycji. Wystarczy mieć założone konto na którejś z platform, a później wybrać spośród ofert te, które nas najbardziej interesują. Każda z opublikowanych na danej platformie ofert powinna zawierać dokładny opis modelu współpracy biznesowej konkretnej inwestycji, który zawiera w sobie: poziom bezpieczeństwa, prognozowaną stopę zwrotu i wysokość wymaganego kapitału, jaki inwestor musi wnieść, by móc stać się udziałowcem. Warto też zwrócić przy czytaniu modelu współpracy biznesowej inwestycji, na umowę inwestycyjną, w której został szczegółowo opisany przedmiot budowy, a także wyjaśnione zostały w niej zasady wygenerowania, a także podział zysku po sprzedaży interesującej nas nieruchomości.
Przy korzystaniu z platformy do inwestowania warto też pamiętać o tym, by zwracać uwagę na takie rzeczy jak: rodzaj nieruchomości, w którą chcemy zainwestować; wszelkiego rodzaju opłaty, jakie należy ponieść w związku z inwestycją; ile trwa okres zwrotu z inwestycji. Warto też wcześniej, przed założeniem konta na danej platformie sprawdzić, jaką ona ma opinię wśród internautów i inwestorów, jakimi dysponuje metodami jeżeli chodzi o ochronę kapitału inwestorów danego projektu, a także czy posiada opcję możliwości wyjścia z inwestycji przed upływem czasu jej zakończenia z powodu przyczyn osobistych, i czy platforma jest w stanie dać nam dostęp do informacji o postępach prac w danej inwestycji nieruchomościowej, w którą zainwestowaliśmy swój kapitał.
Jak każda inwestycja, tak i te crowdfunding’owe nie są pozbawione ryzyka, z czym inwestorzy muszą się liczyć. Zawsze istnieje możliwość, że spółka zajmująca się projektem nieruchomościowym nie odniesie sukcesu, co więcej może dojść do sytuacji, kiedy stanie się ona niewypłacalna lub ogłosi upadłość, w konsekwencji nie będzie też w stanie spłacić długu zaciągniętego u osób finansujących projekt, co oznacza, że nie tylko nie otrzymamy zysku, ale również utraciliśmy zainwestowany w dany interes kapitał. Chcąc nie dopuścić, by takie sytuacje miały miejsce, najlepsze platformy crowdfunding’u nieruchomości na rynkach zagranicznych, przeprowadzają systematycznie odpowiednie kontrole stanu finansowego firm, w które inwestują przedsiębiorcy. Podczas kontroli analitycy badają także poziom szans, na powodzenie i pomyślne zrealizowanie proponowanych projektów, jakie są proponowane na platformach. Przez taki sposób działania platformy inwestycyjne chcą zmniejszyć ryzyko niewypłacalności, co nie oznacza, że zniknie ono całkowicie.
Chcą również przez przeprowadzenie takiej kontroli, z której opublikowany zostaje szczegółowy raport zachęcić inwestorów z branży nieruchomości, do wejścia ze swoim kapitałem w konkretny biznes ogłoszony na ich platformie. Mają im to umożliwić przeprowadzone kontrole i badania, a zwłaszcza opublikowane raporty, które mają dowieźć, iż dana platforma crowdfunding’owa jest marką jak najbardziej godną zaufania.
Możliwość inwestowania jest ogólnie związana z ryzykiem, które nie zawsze się opłaca. Tak samo jest w przypadku, kiedy zdecydujemy się crowdfunding. Nawet najlepsze kontrole czy opinie promujące markę, w którą włożymy swój kapitał, nie dadzą nam gwarancji powodzenia danej inwestycji. Dlatego warto wcześniej sprawdzić dokładnie wszystkie dane, by mieć ponad połowę pewności, że możemy z czystym sumieniem wejść w crowdfunding nieruchomościowy, i że ogłaszająca się spółka czy deweloper, nie będą chcieli nas oszukać, by otrzymać zysk, ale tylko dla siebie.
Treści zamieszczone na blogu ImmoBooking mają charakter wyłącznie informacyjny lub reklamowy i nie stanowią porady prawnej, inwestycyjnej lub podatkowej. Informacje zawarte na blogu mogą nie uwzględniać wszystkich aspektów istotnych dla danego zagadnienia oraz mogą wyrażać indywidualną opinię właściciela serwisu. Jednocześnie informujemy, że materiały zamieszczone w serwisie stanowią utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
ImmoBooking.pl
.
Treści zamieszczone na blogu ImmoBooking.pl mają charakter wyłącznie informacyjny lub reklamowy i nie stanowią porady prawnej, inwestycyjnej lub podatkowej. Informacje zawarte na blogu mogą nie uwzględniać wszystkich aspektów istotnych dla danego zagadnienia oraz mogą wyrażać indywidualną opinię właściciela serwisu. Jednocześnie informujemy, że materiały zamieszczone w serwisie stanowią utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.