Na naszym blogu poruszamy tematy ściśle związane z nieruchomościami, budownictwem i inwestycjami. Wyjaśniamy najważniejsze pojęcia, a także piszemy o tym, na co zwrócić uwagę w tej branży, która cieszy się niesłabnącą popularnością. Dziś postanowiliśmy wziąć na nasz warsztat osobę dewelopera i wytłumaczyć, kto to właściwie jest?

...

Żeby zostać deweloperem, nie trzeba posiadać wykształcenia? Czy na pewno? Deweloper to ktoś, kto świetnie orientuje się w branży budowlanej, ekonomii, sytuacji na rynku inwestycyjnym. Warto też ukończyć studia z tych kierunków, bo w przyszłości ułatwią nam pracę na tym konkretnym stanowisku. Deweloper będzie dzięki temu potrafił doskonale oszacować wartość danej nieruchomości, zgodnie z obowiązującymi cenami. Budowle wykonane pod szyldem jego firmy cieszą się nie tylko popularnością i ciągle nie tracą na atrakcyjności. Co więcej, to konkretne przedsiębiorstwo deweloperskie obdarzone jest zaufaniem wykonawców jego projektów, oraz klientów, którzy właśnie u niego — nie gdzie indziej, nabywają daną nieruchomość. Deweloper jest więc nie tylko profesjonalistą, ale i człowiekiem, który musi mieć cały czas rękę na pulsie, jeżeli chodzi mu o jak najlepsze wyniki i rozwój własnego biznesu. Do tego zawodu potrzeba również silnych umiejętności analitycznych i badawczych, aby móc podejmować mądre decyzje w zakresie inwestycji. W trakcie realizacji danej inwestycji/projektu deweloper niejednokrotnie musi przemyśleć, jak zachować swój kodeks moralny podczas zarządzania projektami na dużą skalę i dużymi grupami profesjonalistów.

W osiągnięciu tego celu pomaga nie tylko zdobyta wcześniej wiedza czy doświadczenie — warto również brać udział w szkoleniach z tej branży, które organizują znane firmy deweloperskie. Takie szkolenia prowadzą eksperci, którzy mają wieloletni staż pracy w tej właśnie dziedzinie — deweloperce, i chcą przekazać swoje nabyte umiejętności nowym ludziom, którzy rozpoczynają pracę na rynku inwestycji deweloperskich. Podczas szkolenia, na którym odbywają się nie tylko wykłady, ale i ćwiczenia w charakterze symulacji konkretnej sytuacji z branży deweloperskiej, uczestnik ma możliwość poznania nowości na  tym rynku w krótkim czasie, a także może nauczyć się, jak w danej sytuacji postępować, kiedy jest się pracownikiem w branży, lub już deweloperem — właścicielem dużej komercyjnej spółki. Warto wspomnieć, że coraz liczniejsze szkolenia w tej branży są odpowiedzią deweloperów, na coraz wyższe wymagania klientów co do oferowanych usług, jak i na poszerzanie wiedzy deweloperów, która wymusza ciągłe doszkalanie się z racji coraz nowszych projektów, czy inwestycji, z którymi wcześniej się nie spotkali, lub nie mieli aż takiego doświadczenia, by ten konkretny projekt budowlany prowadzić i realizować.

Najlepiej ścieżkę kariery w tej branży rozpocząć od działania na rynku nieruchomości, np. jako agent czy pracownik w firmie deweloperskiej. Wtedy od samego początku będziemy widzieć, jak działa system pracy, na co trzeba zwracać uwagę, i jak zbudować zaufane grono współpracowników, z których każdy ma przydzielone zadania odpowiadające jego kompetencjom. Sprawdzona ekipa to poła gwarancji powodzenia przedsięwzięć w tego typu firmie.

Można też potraktować deweloperkę jako hobby, które z początku przynosi nam jedynie dodatkowy zysk do budżetu domowego, a  z czasem staje się pracą i sposobem na zarabianie naprawdę dobrych pieniędzy. W tym celu warto inwestować na giełdach nieruchomości czy w tzw. crowdfunding’u, o którym pisaliśmy wczoraj na naszym blogu: https://immobooking.pl/szczegoly-artykulu/80/crowdfunding-nieruchomosci-infromacje/. Zarówno pierwsza, jak i druga ścieżka rozwoju w tej branży jest sprawdzona, każda cieszy się dużą popularnością wśród osób, które związały się z branżą deweloperską, a dzisiaj mają własne firmy.

Deweloperem można zostać na dwa sposoby: poprzez zdobycie specjalnej licencji, lub spełnienie wymogów nowej ustawy deweloperskiej, która weszła w życie 1 lipca 2022 roku. Chcąc zdobyć licencję deweloperską, niezbędne jest spełnienie 3 warunków:

  • wykształcenie na poziomie średnim lub wyższym,
  • zaakceptowanie Regulaminu nadawania Licencji Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami i Zarządcy Nieruchomości,
  • przyjęte zostaną obowiązki według Kodeksu Etyki Pośredników w Obrocie Nieruchomościami i Zarządców Nieruchomości.

Tyle w temacie, jeżeli chodzi o licencję.

Przechodząc do ustawy, najważniejszym zmianą w dotychczasowych przepisach, było powołanie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, którego głównym zadaniem jest ochrona finansowa dla klientów deweloperów w sytuacjach ewentualnej upadłości: dewelopera i jego przedsiębiorstwa/spółki, banku prowadzącego mieszkaniowy rachunek powierniczy. Środki z DFG mogą zostać uruchomione, kiedy dochodzi do sytuacji odstąpienia od umowy przez nabywcę np. ze względu na istotną wadę lokalu, lub też w sytuacji, kiedy deweloper zwleka z przeniesieniem (w określonym umownie terminie) na nabywcę praw własności lokalu.

Co więcej, Deweloperski Fundusz Gwarancyjny stanowi wyodrębniony rachunek w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym, na który deweloper musi obecnie odprowadzać składki od każdej dokonanej na mieszkaniowy rachunek powierniczy wpłaty nabywcy. Wpłaty te zgodnie z przepisami wynoszą:

  • 0,45 proc. sumy – w przypadku otwartych rachunków powierniczych,
  • 0,1 proc. sumy – w przypadku zamkniętych rachunków powierniczych.

Różnica pomiędzy otwartymi a zamkniętymi rachunkami powierniczymi polega na tym, że:

  • w przypadku rachunków zamkniętych bank wypłaca deweloperowi pieniądze dopiero po przeniesieniu własności lokalu na nabywcę,
  • mając do czynienia z rachunkiem otwartym, deweloper otrzymuje od banku pieniądze stopniowo, wraz z postępami prac na budowie.

Jak widać, ścieżka kariery w tym zawodzie wcale nie jest prosta i przyjemna. Deweloper ciągle musi doskonalić swoje umiejętności, zdobywać doświadczenie, brać udział w szkoleniach, które pogłębią jego wiedzę, a także będzie mógł podzielić się tym, co dotychczas udało mu się osiągnąć w tej branży. Warto jednak odpowiedzialnie podejść do pracy w branży, którą wybraliśmy i stopniowo budować swoją markę. Wtedy możemy być pewni, że za kilka lat osiągniemy sukces poprzez ciężką i żmudną pracę, oraz swój rozwój.

 

Treści zamieszczone na blogu ImmoBooking mają charakter wyłącznie informacyjny lub reklamowy i nie stanowią porady  prawnej, inwestycyjnej lub podatkowej. Informacje zawarte na blogu mogą nie uwzględniać wszystkich aspektów istotnych dla danego zagadnienia oraz mogą wyrażać indywidualną opinię właściciela serwisu. Jednocześnie informujemy, że materiały zamieszczone w serwisie stanowią utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

avatarRedakcja

ImmoBooking.pl

.

Treści zamieszczone na blogu ImmoBooking.pl mają charakter wyłącznie informacyjny lub reklamowy i nie stanowią porady prawnej, inwestycyjnej lub podatkowej. Informacje zawarte na blogu mogą nie uwzględniać wszystkich aspektów istotnych dla danego zagadnienia oraz mogą wyrażać indywidualną opinię właściciela serwisu. Jednocześnie informujemy, że materiały zamieszczone w serwisie stanowią utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi i najciekawszymi tematami na blogu, aktualizacjami i promocjami w ImmoBooking!

Zapisując się akceptujesz regulamin i politykę prywatności. Chcesz usunąć e-mail z newsletter? Usuń e-mail.
Udostępnij temat:

Szukasz swojej nieruchomości?

Przejdź do wyszukiwarki