Dom kojarzy nam się przede wszystkim z miejscem, do którego zawsze chcemy wracać: na święta, z okazji różnych uroczystości. By spotkać się z rodziną, której już tak dawno nie widzieliśmy, porozmawiać, nacieszyć się obecnością drugiego człowieka, który jest nam bliski, a z którym obecnie dzieli nas duża odległość — zwłaszcza w przypadku, kiedy wyjechaliśmy na studia do dużego miasta i dom rodziny odwiedzamy rzadko. Przede wszystkim dom dla mnie kojarzy się z jednym słowem, którym jest BEZPIECZEŃSTWO. I myślę, że nie tylko mnie dom kojarzy się właśnie z tym, gdyż jest miejscem, gdzie czekają nas ci, którzy kochają nas bezwarunkowo i zawsze są nam w stanie pomóc. Niestety, sytuacja może stać się zupełnie inna, kiedy dom nie jest już bezpieczny, bo dokonano w nim rabunku. Jak przed taką ewentualnością się zabezpieczyć?
Dzisiejsza technologia sprawia, że istnieje wiele sposobów, które dają nam możliwości uchronienia naszego domu czy mieszkania, przed działaniami przestępczymi. Odpowiednią metodę zabezpieczenia warto przemyśleć przed rozpoczęciem budowy domu czy zakupem wymarzonego mieszkania. Łatwiej będzie obrabować dom, który położony jest na uboczu, a nie przy głównej drodze, w dodatku lokalizacja posesji znajdować się będzie pośród zabudowy innych domów. Przed dokonaniem wyboru miejsca zamieszkania, warto sprawdzić — najlepiej za pomocą mediów społecznościowych, czy w okolicy, w której chcemy zamieszkać, często dochodzi do napadów rabunkowych, kradzieży lub włamań.
Chcąc zabezpieczyć dom najlepiej zainwestować w solidny system alarmowy, antywłamaniowy. Dzisiejsze firmy, które są odpowiedzialne za tego typu usługi, dają też swoim klientom możliwość obsługi takiego systemu zdalnie. W jaki sposób? Poprzez aplikacje zamontowane w telefonie, które natychmiast powiadomią nie tylko nas, ale też odpowiednie służby, kiedy do naszego domu wtargnie nieproszony gość, którego celem jest zabranie bezcennych dla nas pamiątek rodzinnych, biżuterii, pieniędzy trzymanych w domowym sejfie, czy rzeczy mające wysoką wartość materialną, i można za nie dostać niemałą kwotę, sprzedając je na czarnym rynku — tak jak ma to często miejsce w przypadku złodziei.
Warto też mieszkając na wsi, zapytać w urzędzie gminy, do której przynależy miejscowość, w której mieszkamy, o tzw. gminny system monitoringu, który staje się coraz popularniejszy jeżeli chodzi o obszary wiejskie. Jeżeli gmina nie będzie takim monitoringiem dysponowała, warto zadbać o swoje bezpieczeństwo nie tylko poprzez zainstalowanie na posesji systemu alarmowego, ale i ogrodzić nasz teren przydomowy porządnym ogrodzeniem — takim, które będzie miało odpowiednią wysokość i ze względu na swoją konstrukcję potencjalny złodziej nie da rady go pokonać. Dodatkowe zabezpieczenie przed pokonaniem płotu mogą stanowić jego ostre zakończenia. Warto pamiętać, że wolno umieszczać je na wysokości nie mniejszej niż 1,8 m.
Ogrodzenie, które nie jest wyższe niż 2,2 m i nie pełni roli muru oporowego, nie wymaga nawet zgłoszenia. Jeśli będziemy chcieli wznieść wyższy płot — wyższy niż 2,2 m (płot/ogrodzenie do takiej wysokości nie wymaga zgłoszenia — przyp. red.), należy zgłosić taką informację w starostwie powiatowym. Warto też dowiedzieć się o ewentualne warunki dla ogrodzeń zawarte w miejscowym planie zagospodarowania, jeśli oczywiście na danym terenie taki plan obowiązuje (np. w jakim stopniu może być ono pełne, w jakim ażurowe). Wiele samorządów jest również w trakcie opracowywania tzw. uchwał krajobrazowych, określających parametry ogrodzeń na danym obszarze, co również warto mieć na uwadze, planując konstrukcję ogrodzenia w miejscowości, w której budujemy nasz dom.
Jeżeli chodzi o mieszkanie, sytuacja jest podobna. Kupując je z tzw. rynku wtórnego, należy koniecznie sprawdzić bezpieczeństwo okolicy mieszkania, pod kątem potencjalnych zagrożeń. W momencie, kiedy mieszkanie jest usytuowane na parterze budynku obowiązkowym „must have”, jakie musimy zrobić, są rolety antywłamaniowe, które uniemożliwią złodziejowi, dostanie się do niego z zewnątrz. Rolety dobrze sprawdzą się do wysokości min. 3 piętra, jeśli włamywacz zapragnie wejść, wspinając się poprzez balkony sąsiadów. Jeżeli nie stać nas na rolety, warto pomyśleć o dobrych oknach, które będą chronić przed włamaniem. Takie okna posiadają klamkę z kluczykiem i wkładką antyrozwierceniową, okucia z zaczepami antywyważeniowymi oraz specjalną twardą szybę zbudowaną z kilku warstw szkła i folii antywłamaniowej. To sprawi, że włamywacz nie będzie mógł go ani otworzyć, ani zbić. Można także zaskoczyć włamywacza, montując specjalną siatkę ochronną na balkonie, która chroni nie tylko przed złodziejami, ale i gołębiami, które chętnie zanieczyszczają takie miejsca. Mówiąc o mieszkaniu w bloku, bezcenne będą solidne drzwi antywłamaniowe z porządnym zamkiem, którego potencjalni rabusie nie będą w stanie pokonać.
W przypadku, kiedy kupujemy mieszkanie w nowoczesnym budynku mieszczącym się w nowej dzielnicy wybudowanej przez dewelopera, warto dowiedzieć się, jakie zastosował on rozwiązania w celu ochrony mieszkańców osiedla. Każdy budynek jest zaopatrzony w monitoring, który pomoże ustalić potencjalnego sprawcę, oraz osiedle ma zapewnioną ekipę ochrony, która monitoruje sytuacje na jej terenie. Co więcej, coraz częściej deweloperzy inwestują w tzw. domowy system alarmowy, który umieszczony jest w każdym mieszkaniu na wybudowanym osiedlu. Wyposażony w czujniki, które będą w stanie zareagować natychmiast po wykryciu intruza. To skuteczna forma zabezpieczenia mieszkania, zwłaszcza w trakcie naszej nieobecności, na przykład podczas urlopu. Do podstawowych elementów każdego systemu alarmowego należą: centrala alarmowa, manipulatory (panele, klawiatury sterujące), czujniki i sygnalizatory. Wtedy złodziej nie tylko nie ma żadnych szans na wtargnięcie do mieszkania, ale i ma zagwarantowane złapanie na gorącym uczynku.
Wszystkie opisane w tym tekście kwestie warto dobrze przemyśleć, a przede wszystkim mieć na uwadze bezpieczeństwo swoje i bliskich. Warto dobrze sprawdzić okolicę, w której chcemy zamieszkać, gdyż często jest to czynnik lekceważony przez wielu ludzi, co potem powoduje wiele nieszczęść, jeśli chodzi o napady rabunkowe, czy kradzież. A w dzisiejszych czasach bezpieczeństwo powinno być dla nas priorytetem!
Treści zamieszczone na blogu ImmoBooking mają charakter wyłącznie informacyjny lub reklamowy i nie stanowią porady prawnej, inwestycyjnej lub podatkowej. Informacje zawarte na blogu mogą nie uwzględniać wszystkich aspektów istotnych dla danego zagadnienia oraz mogą wyrażać indywidualną opinię właściciela serwisu. Jednocześnie informujemy, że materiały zamieszczone w serwisie stanowią utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
ImmoBooking.pl
.
Treści zamieszczone na blogu ImmoBooking.pl mają charakter wyłącznie informacyjny lub reklamowy i nie stanowią porady prawnej, inwestycyjnej lub podatkowej. Informacje zawarte na blogu mogą nie uwzględniać wszystkich aspektów istotnych dla danego zagadnienia oraz mogą wyrażać indywidualną opinię właściciela serwisu. Jednocześnie informujemy, że materiały zamieszczone w serwisie stanowią utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.