Wróć z powrotem

KIM JEST POŚREDNIK NIERUCHOMOŚCI?

Pośrednik albo agent — obie z form nazewnictwa są jak najbardziej poprawne, zwłaszcza w kontekście branży nieruchomości. Najczęściej agent/pośrednik kojarzy się ludziom jako osoba, która poprzez swoje uczestnictwo pośredniczy w zakupie obiektu, którym jesteśmy zainteresowani. Jest z nami w czasie transakcji między nami a deweloperem, lub właścicielem, od którego nabywamy dane mieszkanie/dom. Na czym polega jego praca, oraz jak zostać takim agentem nieruchomości? Śpieszymy z odpowiedzią.

...

Potencjalnych kandydatów na to stanowisko kuszą przede wszystkim wysokie zarobki. I rzeczywiście takie są, ale są one uwarunkowane od czynników takich jak: wiedza, zdobyte doświadczenie, renoma firmy, dla której pracują, obszar ich działania. Niemniej jednak, średnia krajowa na tym stanowisku to ok.  6 230  netto. Jak widać, nie jest to mała kwota.

Główna cecha, jaką musi posiadać dobry agent/pośrednik nieruchomości to otwartość i umiejętność odpowiadania na oczekiwania klientów. Przydatna jest również wiedza, którą należy nieustannie poszerzać, by być jak najlepiej zorientowanym w panujących w tej konkretnej branży trendach, a także umiejętności sprzedażowe i negocjacyjne. To pozwoli na skuteczną pracę w tej dziedzinie. Ważnym czynnikiem, który niewątpliwie ułatwi nam pracę, jest też biegła znajomość wymaganych przepisów — tutaj dokładnie trzeba się ich nauczyć, a także przyswajać rzeczy, które poprzez nowelizację prawa mogą zostać zmienione. Trzeba tej kwestii pilnować, najlepiej na bieżąco sprawdzać informacje dot. praw branży nieruchomości. Ze względu na konieczność częstych wyjazdów, większość biur nieruchomości od swoich pracowników wymaga posiadania prawa jazdy kat. B.

Jeżeli mówimy o drodze do pracy w tym konkretnym zawodzie, nie trzeba tutaj mieć ukończonych studiów, w większości przypadków, wymagane jest średnie wykształcenie i chęć zaangażowania ze strony agentów/pośredników nieruchomości. Niemniej jednak studia nie zaszkodzą, a wręcz mogą nam pomóc w pracy. Najbardziej polecane kierunki dla przyszłego agenta/pośrednika nieruchomości, to: prawo, budownictwo i ekonomia. W zawodzie agenta sprawdzić się mogą też absolwenci studiów związanych z marketingiem oraz public relations. Solidny start zapewniają również studia podyplomowe z zakresu zarządzania nieruchomościami.

Od 2014 r., w związku z wymaganiami dot. uprawnień tego zawodu, nie jest również niezbędna licencja pośrednika nieruchomości. Można ją jednak wyrobić dodatkowo. Informacje o sposobie uzyskania Licencji Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami PFRN (Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości — przyp. red.), można znaleźć na stronie internetowej: https://pfrn.pl/page/1636. Co więcej, członkostwo w tej organizacji niesie ze sobą wiele korzyści. Agent/pośrednik nieruchomości może nie tylko podnieść swoje kwalifikacje, wyrabiając dodatkowe licencje,  ale także nawiązać nowe znajomości i poszerzyć bazę swoich kontaktów na rynku nieruchomości. Może to mieć duże znaczenie zwłaszcza dla pośredników, którzy nie mają doświadczenia i dużego stażu pracy.

Warto też skorzystać z kursów na agenta/pośrednika. Są organizowane na terenie całego kraju przez stowarzyszenia branżowe i firmy deweloperskie. Często również, jeśli jest się osobą zatrudnioną w biurze zarządzania nieruchomościami, pracodawcy dysponują organizacją wewnętrznych kursów dla swoich pracowników, więc koniecznie trzeba z nich skorzystać — ułatwiają pracę w branży.

Obowiązkowe jest natomiast w tym zawodzie posiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC). Jego celem jest ochrona osób, którym agent/pośrednik nieruchomości świadczący usługi pośrednictwa w obrocie nieruchomościami wyrządzi szkodę (w następstwie wykonywania czynności zawodowych). Przykładowo, po sfinalizowaniu transakcji kupna domu, okazuje się, że został wydany nakaz wymiany dachu lub systemu ogrzewania. Agent nie sprawdził tej informacji w odpowiednich instytucjach. Mimo to dokonał transakcji sprzedaży nieruchomości, wcześniej nie informując o zaistniałej sytuacji swoich klientów. W takiej sytuacji kupującemu przysługuje odszkodowanie z polisy OC pośrednika nieruchomości.

Mówiąc o samej pracy agenta/pośrednika nieruchomości, jego głównym zadaniem jest pośrednictwo między sprzedawcą i klientem. Najczęściej jego zadaniem będzie zaprezentowanie danej nieruchomości: domu, biura, mieszkania, a nawet pokoju — oddanej do kupna bądź wynajmu, a także dopięcie formalności z tym związanych. W całym procesie najbardziej istotną rolą pośrednika jest przede wszystkim znalezienie klienta, a następnie zachęcenie go do nabycia przedmiotu danej transakcji – stąd przydatna będzie pomysłowość i kreatywność w momencie nawiązywania kontaktów z klientem, a także podczas prezentacji nieruchomości, która interesuje naszych potencjalnych kupców.

Podsumowując, mimo iż praca wydaje nam się z pozoru łatwa, wcale do takiej nie należy. Dobry agent/pośrednik nieruchomości musi nie tylko znać obowiązujące przepisy, ale być też świetnym mówcą, który będzie umiał dobrze przedstawić daną nieruchomość, a także doprowadzi do transakcji jej najmu, bądź sprzedaży. Musi też stale doskonalić swoje umiejętności, poprzez liczne szkolenia i kursy z zakresu nieruchomości. To praca dla osób, które cechuje wytrwałość, odpowiedzialność i umiejętność samodzielnego podejmowania decyzji. Mając to wszystko, oraz radość ze sfinalizowanych transakcji na dużą kwotę możemy stać się profesjonalistami jako agenci/pośrednicy nieruchomości.

 

 

Treści zamieszczone na blogu ImmoBooking mają charakter wyłącznie informacyjny lub reklamowy i nie stanowią porady  prawnej, inwestycyjnej lub podatkowej. Informacje zawarte na blogu mogą nie uwzględniać wszystkich aspektów istotnych dla danego zagadnienia oraz mogą wyrażać indywidualną opinię właściciela serwisu. Jednocześnie informujemy, że materiały zamieszczone w serwisie stanowią utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

avatarRedakcja

ImmoBooking.pl

.

Treści zamieszczone na blogu ImmoBooking.pl mają charakter wyłącznie informacyjny lub reklamowy i nie stanowią porady prawnej, inwestycyjnej lub podatkowej. Informacje zawarte na blogu mogą nie uwzględniać wszystkich aspektów istotnych dla danego zagadnienia oraz mogą wyrażać indywidualną opinię właściciela serwisu. Jednocześnie informujemy, że materiały zamieszczone w serwisie stanowią utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi i najciekawszymi tematami na blogu, aktualizacjami i promocjami w ImmoBooking!

Zapisując się akceptujesz regulamin i politykę prywatności. Chcesz usunąć e-mail z newsletter? Usuń e-mail.
Udostępnij temat:

Szukasz swojej nieruchomości?

Przejdź do wyszukiwarki