Wróć z powrotem

RÓŻNICE NA RYNKU PIERWOTNYM I WTÓRNYM

Nieruchomość możemy nabyć zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym. Oznacza to, że albo kupujemy mieszkanie, które wcześniej było już użytkowane przez kogoś, albo decydujemy się na zakup nieruchomości od dewelopera, który dopiero co oddał ją do sprzedaży. Należy jednak pamiętać, że oba rynki posiadają ogromną liczbę ofert, jeżeli chodzi o zakup nieruchomości. Są między nimi jednak różnice, na które zwracają uwagę kupujący. I o nich będzie dzisiaj ten tekst.

...

Mówiąc o nieruchomości z rynku pierwotnego, umożliwia on nabycie nie tylko nieruchomości już wzniesionych i gotowych do użytkowania, ale także tych, które mają dopiero powstać. W takiej sytuacji kupujący wpłacają pieniądze jeszcze na etapie ich budowy albo przed jej rozpoczęciem. Specyfiką rynku pierwotnego jest również to, że oferuje on mieszkania i domy na różnym poziomie wykończenia. Lokal może zostać wykonany „pod klucz” — gotowy do zamieszkania, lub w tzw. stanie deweloperskim do samodzielnego wykończenia przez nas jako właściciela. Warto też pamiętać o tym, że kupując nieruchomości bezpośrednio od budujących je firm, nabywcom przysługuje prawo korzystania z rękojmi i gwarancji w razie jakichś niedoróbek lub usterek.

Minusem jest  to, że w obecnych czasach kryzysu, mogą niespodziewanie wzrosnąć koszty wykończenia nieruchomości, co będzie wiązało się z większą opłatą dla dewelopera przy kupnie interesującego nas mieszkania. Dodatkowo czas oczekiwania na odbiór mieszkania „pod klucz” jest dość długi, gdyż takie inwestycje są dopracowywane w każdym najdrobniejszym szczególe. Lokatorzy nowych osiedli wybudowanych przez deweloperów zwracają też uwagę na to, że są one z reguły stawiane na obrzeżach miast, gdzie jest jeszcze słaba komunikacja, a także brak przestrzeni między blokami — są one stawiane zbyt blisko siebie. Nie można też zapomnieć o ryzyku opóźnień w realizacji inwestycji, a także nagłej informacji o bankructwie dewelopera. Każdy z czynników trzeba brać pod uwagę i odpowiednio wcześniej sprawdzić, zanim zdecydujemy się działać z nabyciem nieruchomości na rynku pierwotnym.

Rynek wtórny z kolei charakteryzuje się głównie tym, że  transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości zawiera się bezpośrednio z jej właścicielem. Jest to proces o wiele łatwiejszy, niż przy zakupie nowego mieszkania od dewelopera. Wymaga bowiem zazwyczaj jedynie podpisania aktu notarialnego, a także uiszczenia w całości ceny zakupu lokalu, na który się zdecydowaliśmy. Trzeba pamiętać o tym, że na rynku wtórnym nieruchomości różnią się wiekiem, stanem technicznym i wykończeniem. Możemy kupić coś w bardzo dobrym stanie, albo coś, co będzie od nas wymagało dodatkowego wkładu finansowego, gdyż nieruchomość będzie wymagała generalnego remontu. Rynek wtórny charakteryzuje też bogatsza oferta mieszkań: apartamenty, mieszkania w blokach z czasów PRL-u, zdarzają się nawet lokale w kamienicach z czasów sprzed II wojny światowej. Do tego bardzo często dochodzi świetna lokalizacja nieruchomości — często zdarzają się mieszkania w centrum, lub w bliskiej od niego odległości ze świetną komunikacją, która umożliwi dojazd do pracy i interesujących nas miejsc. Jest więc w czym wybierać.

Są jednak i minusy. Budownictwo z czasów „peerelowskich” często charakteryzuje ślepa kuchnia, co jest dramatem przy gotowaniu: brak powietrza, nie można otworzyć okna np. w salonie czy innym pomieszczeniu, bo komuś jest zimno. Do tego jest ona pomniejszona, bo architekt wymyślił sobie, że właśnie tym konkretnym rzędem mieszkań pójdzie komin, więc kuchnia jest pomniejszona. Często też przy takich blokach brakuje wystarczającej liczby miejsc parkingowych, o które jeszcze trzeba poprosić w spółdzielni, która niechętnie wyda specjalny identyfikator. Starsze budynki są często niedocieplone i mają mniej efektywne systemy grzewcze, a także zużyte instalacje wodociągowe i elektryczne, co przekłada się nie tylko na wyższe rachunki, ale też ewentualne koszty usuwania różnych usterek.

Najważniejszą rzeczą, o której musimy pamiętać, kupując mieszkanie na rynku wtórnym, jest to, że należy ją dokładnie sprawdzić m.in. pod kątem tego, kto jest jej faktycznym właścicielem i czy nie jest ona obciążona na rzecz osób trzecich. Wtedy unikniemy późniejszych kłopotów w urzędzie przy dokonywaniu niezbędnych formalności.

Decydując się na zakup mieszkania czy domu, który nas interesuje, musimy brać pod uwagę budżet, jakim dysponujemy. Wtedy dopiero możemy szukać nieruchomości, która nas ciekawi i wystarczy nam nią odpowiednich środków. Należy też pamiętać o kwestiach dotyczących formalności transakcji nabycia przez nas mieszkania czy domu. Są one zupełnie inne na rynku pierwotnym, niż na wtórnym. Głównie dotyczą kredytów hipotecznych, gdzie należy dostarczyć zupełnie inne dokumenty w przypadku kupowania nowej nieruchomości z rynku pierwotnego, a innych przy nabywaniu tej używanej z rynku wtórnego.

Zupełnie odmienne są też ceny mieszkań na obu rynkach. Wszyscy uważają, że to właśnie mieszkania z rynku pierwotnego wymagają ogromnego nakładu finansowego, nie wliczając w to kosztów ich wykończenia, które generują dodatkowe środki, jakie musimy na ten konkretny cel przeznaczyć. Branża deweloperska ostatnio poprzez kryzys wywołany inflacją, pandemią COVID-19 i wojną w Ukrainie mocno osłabła, co spowodowało, iż kupujący natychmiast przenieśli się na rynek wtórny, co niektórym się opłaciło, bo można tam naprawdę znaleźć piękną nieruchomość. Spowodowało to, iż ceny rynku wtórnego, bardzo zbliżyły się do tego pierwotnego.

Jedno jest pewne: kupując mieszkanie, należy brać pod uwagę wiele rzeczy, by potem uniknąć nieprzyjemności i w zaciszu domowym prowadzić spokojne życie. Wtedy będziemy mieć pewność, że dobrze zainwestowaliśmy nasze pieniądze.

 

 

Treści zamieszczone na blogu ImmoBooking mają charakter wyłącznie informacyjny lub reklamowy i nie stanowią porady  prawnej, inwestycyjnej lub podatkowej. Informacje zawarte na blogu mogą nie uwzględniać wszystkich aspektów istotnych dla danego zagadnienia oraz mogą wyrażać indywidualną opinię właściciela serwisu. Jednocześnie informujemy, że materiały zamieszczone w serwisie stanowią utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

avatarRedakcja

ImmoBooking.pl

.

Treści zamieszczone na blogu ImmoBooking.pl mają charakter wyłącznie informacyjny lub reklamowy i nie stanowią porady prawnej, inwestycyjnej lub podatkowej. Informacje zawarte na blogu mogą nie uwzględniać wszystkich aspektów istotnych dla danego zagadnienia oraz mogą wyrażać indywidualną opinię właściciela serwisu. Jednocześnie informujemy, że materiały zamieszczone w serwisie stanowią utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi i najciekawszymi tematami na blogu, aktualizacjami i promocjami w ImmoBooking!

Zapisując się akceptujesz regulamin i politykę prywatności. Chcesz usunąć e-mail z newsletter? Usuń e-mail.
Udostępnij temat:

Szukasz swojej nieruchomości?

Przejdź do wyszukiwarki