Wróć z powrotem

SPRZEDAŻ NIERUCHOMOŚCI W SPADKU

Spadek to niewątpliwie coś, na co czeka wiele osób, byleby tylko móc zarządzać otrzymanym majątkiem. Czasami jest tak, że przypada od kilku osobom, jak również jest w całości ofiarowany konkretnemu człowiekowi. Istnieje też ryzyko, że spadek może nam przysporzyć wiele kłopotów, przykładowo otrzymujemy niechcianą nieruchomość — o czym była mowa w tym tekście: https://immobooking.pl/szczegoly-artykulu/68/spadek-zadluzenie-sad/. Jednak w momencie otrzymania nieruchomości, która nie jest obciążona żadnymi zadłużeniami czy innymi zobowiązaniami, niektórzy zastanawiają się, czy zostać jej właścicielem, czy może warto by było ją sprzedać? Tutaj pojawia się kolejne pytanie: czy istnieje taka możliwość?

...

Zanim odpowiem na to pytanie, warto wiedzieć, że po pierwsze uzyskać spadek możemy jedynie poprzez zapis windykacyjny sporządzony w kancelarii notarialnej przez spadkodawcę, który chce nam przepisać swoją nieruchomość: dom lub mieszkanie. Zapis zawiera tzw. specjalne rozporządzenie testamentowe, w którym jest wskazana konkretna osoba, która będzie właścicielem nieruchomości np. po osobie zmarłej, a także wspomniana nieruchomość, opisana w najważniejszych szczegółach. Finalnie, by otrzymać spadek po zmarłym, wystarczy otrzymać akt poświadczenia dziedziczenia, który musi znaleźć się w zapisie windykacyjnym. Wtedy jesteśmy już prawie pełnoprawnymi właścicielami nieruchomości otrzymanej w spadku. Obecnie nieruchomości, są jednymi z najbardziej pożądanych rzeczy przez ludzi na świecie —  w Polsce mieszkania w spadku otrzymuje co czwarty mieszkaniec naszego kraju.

Aby otrzymać nieruchomość w spadku i być jej pełnoprawnym właścicielem, należy oprócz aktu poświadczenia dziedziczenia przyjąć spadek, oraz złożyć wniosek o jego nabycie. Można to zrobić poprzez działanie kancelarii notarialnej, albo na drodze postępowania sądowego. Po otrzymaniu odpowiednich dokumentów potwierdzających wolę spadkodawcy, tym samym mamy potwierdzenie, że jesteśmy właścicielami nieruchomości: domu czy mieszkania, co daje nam pełne prawo zarządzać nią tak, jak my tego chcemy. Nie ma żadnych przepisów zabraniających sprzedaży czy nawet najmu nieruchomości otrzymanej w spadku, kiedy już mamy odpowiednie dokumenty.

Istnieją jednak pewne przepisy i obwarowania, które należy spełnić w przypadku, kiedy chcemy naszą nieruchomość otrzymaną w spadku sprzedać. Warto się z nimi zaznajomić, by uniknąć niepotrzebnego stresu i dodatkowych problemów, na etapie przeprowadzania takiej właśnie transakcji.

Pierwszą rzeczą jest to, że sprzedając nieruchomość w spadku, musimy to uczynić poprzez formę aktu notarialnego. Dlaczego? Dlatego, że dokumenty, które nabyliśmy jako spadkobiercy, poprzez akt notarialny będą się różniły od tych, które będziemy sygnować swoimi podpisami jako sprzedający nieruchomość.

Drugą, bardzo istotną kwestią, o której nie wolno nam zapomnieć jest to, że musimy przekazać notariuszowi informację o tym, że nieruchomość, którą sprzedajemy, otrzymaliśmy w spadku. Słowna informacja tutaj nie wystarczy, gdyż musimy przekazać notariuszowi odpowiednie dokumenty, które będą świadczyć o tym fakcie. Najlepiej zrobić to poprzez złożenie w kancelarii notarialnej dokumentów, o których już była mowa w tekście: albo musi to być akt poświadczenia dziedziczenia, lub jeżeli nieruchomość przypadła nam w spadku na drodze postępowania sądowego, musimy złożyć dokument — postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku.

Trzecia rzecz, którą musimy załatwić przed udaniem się do kancelarii notarialnej, to przygotowanie zaświadczenia z Urzędu Skarbowego. Jest to oświadczenie, które dotyczy obowiązku podatkowego. W momencie, kiedy sprzedajemy odziedziczoną w spadku nieruchomość, takie zaświadczenie jest informacją dla notariusza, ale też dla przyszłego właściciela sprzedawanej przez nas nieruchomości, o zapłacie, zwolnieniu lub przedawnieniu podatku dochodowego, lub przedawnieniu podatku od spadków i darowizn. Na tej stronie internetowej znajdziecie wysokość takiego podatku od spadków i darowizn, który aktualnie obowiązuje: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-podatek-od-spadkow-i-darowizn.

Na sam koniec najważniejsza rzecz — aby akt prawny był ważny w świetle prawa, musimy mieć przy sobie aktualny dowód osobisty. Jest to ważne, gdyż w kancelarii notarialnej musimy okazać dowód tożsamości — nie jest możliwe pokazanie dokumentu za pomocą aplikacji mObywatel.

Wiele osób zastanawia się również, czy sprzedając nieruchomość w spadku, będziemy musieli zapłacić podatek od nieruchomości. Warto więc wiedzieć o dwóch najważniejszych kwestiach:

  • Jeżeli od daty nabycia nieruchomości przez spadkobiercę minęło więcej niż 5 lat, spadkobierca nie płaci podatku dochodowego przy sprzedaży mieszkania. Jeśli od momentu nabycia nieruchomości przez spadkodawcę minęło jednak mniej niż 5 lat, to po sprzedaży konieczne będzie opłacenie 19% podatku dochodowego.
  • Chcąc uniknąć płacenia podatku w sytuacji, kiedy spadkodawca nabył nieruchomość w okresie mniejszym niż 5 lat, wystarczy w ciągu trzech lat od sprzedaży mieszkania otrzymanego w spadku, przeznaczyć uzyskane w ten sposób środki na zakup nowej nieruchomości lub jej remont. Aby było to możliwe do realizacji, konieczne jest złożenie do Urzędu Skarbowego deklaracji o zamiarze skorzystania z ulgi mieszkaniowej. Trzeba się spieszyć, gdyż termin złożenia tej deklaracji upływa po sześciu miesiącach od uprawomocnienia się postanowienia sądu w sprawie nabycia spadku, bądź sporządzenia zapisu poświadczenia dziedziczenia przez notariusza. Termin jest nieprzekraczalny i nieprzywracany.

 

Jak widać, przed osobami, które chcą sprzedać nabytą w spadku nieruchomość, jest dużo kwestii prawnych do załatwienia. Warto jednak się z nimi zaznajomić, by cały proces przebiegł szybko i sprawnie dla nas, osób zaangażowanych w sprawę — notariuszy lub prawników, a także osób, które staną się właścicielami nieruchomości, którą oddajemy właśnie w ich ręce.

 

 

Treści zamieszczone na blogu ImmoBooking mają charakter wyłącznie informacyjny lub reklamowy i nie stanowią porady  prawnej, inwestycyjnej lub podatkowej. Informacje zawarte na blogu mogą nie uwzględniać wszystkich aspektów istotnych dla danego zagadnienia oraz mogą wyrażać indywidualną opinię właściciela serwisu. Jednocześnie informujemy, że materiały zamieszczone w serwisie stanowią utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

avatarRedakcja

ImmoBooking.pl

.

Treści zamieszczone na blogu ImmoBooking.pl mają charakter wyłącznie informacyjny lub reklamowy i nie stanowią porady prawnej, inwestycyjnej lub podatkowej. Informacje zawarte na blogu mogą nie uwzględniać wszystkich aspektów istotnych dla danego zagadnienia oraz mogą wyrażać indywidualną opinię właściciela serwisu. Jednocześnie informujemy, że materiały zamieszczone w serwisie stanowią utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi i najciekawszymi tematami na blogu, aktualizacjami i promocjami w ImmoBooking!

Zapisując się akceptujesz regulamin i politykę prywatności. Chcesz usunąć e-mail z newsletter? Usuń e-mail.
Udostępnij temat:

Szukasz swojej nieruchomości?

Przejdź do wyszukiwarki