Wróć z powrotem

CZY SYSTEM BĘDZIE PRACOWAŁ ZAMIAST AGENTA?

Żyjemy w czasach ogromnych przedsięwzięć i postępu technologicznego. Dziś wszyscy mamy komórki, ludzie odchodzą od stacjonarnych telefonów. Mówi się, że „technologiczny zawrót głowy” opanował świat. I nie ma w tym nic przesadnego. Wszystko można zaprogramować, załatwić, kupić, wypożyczyć, sprzedać…online. Ba, nawet systemy większości banków są już obsługiwane poprzez zaawansowaną technologię, a praca zdalna nie dziwi nikogo, kto pracuje przy laptopie z własnego domu czy mieszkania. Niepokoi to jednak ludzi, którzy są świetnymi specjalistami w swojej branży, a którzy obawiają się, że poprzez zaawansowane systemy technologiczne mogą stracić pracę, bo maszyny będą obsługiwały ludzi, a nie specjaliści siedzący po drugiej stronie biurka, czy rozmawiający przez telefon z klientem. W ostatnim czasie, głosy zarówno przerażenia, jak i zadowolenia pojawiły się wśród agentów nieruchomości, co ma związek z nowatorskim przedsięwzięciem, o którym dzisiaj będzie w tym wpisie.

...

 

Internet obiegła wiadomość, że czołowe platformy: Morizon i Gratka — możecie o nich przeczytać pod tym linkiem: https://morizon-gratka.pl/ — zajmujące się branżą nieruchomości, wprowadzają na rynek nowatorki i nowoczesny system, który ma odciążyć zapracowanych agentów nieruchomości i pomoże w wyszukaniu lokalu usługowego, domu czy mieszkania takiego, jakie nas interesuje. Co więcej, system został oparty na języku naturalnym i sztucznej inteligencji (AI) o nazwach „mieszkAI” — Morizon, oraz „szukAI” — Gratka. Całość przedsięwzięcia oparta jest na innowacyjnej technologii GPT – jest to ta sama, która stoi za popularnym rozwiązaniem ChatGPT, który służy do generowania odpowiedzi na dane wprowadzane przez użytkownika.

Sam system działa w bardzo prosty sposób. Wystarczy opisać w oknie wyszukiwarki mieszkanie, jakie sobie wymarzyliśmy, a system uwzględni praktycznie wszystko: lokalizację, cenę, metraż, liczbę pokoi czy dodatkowe udogodnienia: balkon i jasną kuchnię, a także miejsce parkingowe jeżeli o to poprosimy, np.: „Szukam mieszkania 2-pokojowego w Krakowie, najlepiej na Grzegórzkach. Chciałbym, by miało balkon i jasną kuchnię, a także miejsce na parkingu”. Można również te słowa wypowiedzieć, gdyż dostępna jest opcja mikrofonu. W odpowiedzi na naszą prośbę, system dokona szybkiej analizy na portalach nieruchomości, wybierając dla nas te oferty, które według niego odpowiadają naszym oczekiwaniom, a następnie nam je przedstawi. Eksperci mówią, że jest to wielki przełom, gdyż teraz będzie można znaleźć nieruchomość bez pośrednictwa agenta, a także za darmo zostanie nam ona zaprezentowana za pomocą platformy. Co więcej, na dalszym etapie rozwoju planowane jest wprowadzanie kolejnych innowacyjnych rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji: automatyczne analizowanie ofert nieruchomości pod kątem kryteriów użytkownika, systemy rekomendacji nowej generacji, a także wyspecjalizowane narzędzia dla agencji nieruchomości, deweloperów oraz ogłoszeniodawców prywatnych.

Tego typu rozwiązanie prężnie działa już na rynku amerykańskim, gdzie aplikacja potrafi wyszukać blisko 200 000 ofert, w oparciu o podany jej opis. Co więcej, system jest w stanie przedstawić nieruchomość wystawioną na sprzedaż klientowi w ciągu kilku minut — na podstawie informacji, które wyszukał i zgromadził w systemie, za to agent potrzebuje kilku dni na zaznajomienie się z nieruchomością, a także na przygotowanie odpowiedniej prezentacji, która sprawi, że znajdzie odpowiednich kupców i przekona ich do zakupu prezentowanego obiektu.

To nie koniec ciekawych rzeczy zza oceanu, gdyż system potrafi również oszacować wartość danej nieruchomości, napisać ciekawe ogłoszenie informujące o sprzedaży danego obiektu bazując na odpowiednich słowach, które przyciągają potencjalnych nabywców. W tym miejscu nie sposób nie wspomnieć o amerykańskich projektach, które wykorzystują sztuczną inteligencję i wizję komputerową do przekształcania zdjęć nieruchomości w dane – potrafią na tej podstawie ocenić jakość i stan obiektu czy wyliczyć koszty potencjalnej renowacji, zaprojektować budynek czy pomóc w inwestycjach w nieruchomości, wykorzystując algorytmy do obliczania potencjału określonego obiektu i jego okolicy. Jak widać, technologia może wszystko pod warunkiem, że człowiek dąży do celu uczciwie i nie poddaje się przeciwnościom.

O ile pomysł i jego realizacja podoba się ogółu społeczeństwa, o tyle mnie zadowolone są agencje i agenci nieruchomości. Powód jest prosty — boją się, że w pracy zastąpi ich sztuczna inteligencja, a oni będą musieli zmienić zawód. Wszystkie osiągnięcia, na które pracowali latami, legną w gruzach. Eksperci jednak uspokajają, że NIGDY sztuczna inteligencja nie będzie w stanie zastąpić człowieka w 100%, gdyż nie ma uczuć, emocji. Nie potrafi modelować głosem i wyrażać nim tego, co widzi przykładowo agent nieruchomości prezentujący wspaniały obiekt wystawiony na sprzedaż. „Luksusowe nieruchomości wymagają wysokiej jakości obsługi klienta, wyjątkowego podejścia, które uwzględnia ich indywidualne preferencje. Mimo postępującej automatyzacji procesów sprzedaży sztuczna inteligencja nie zastąpi ludzkiej interakcji” — przekonuje jeden ze specjalistów.

Jak widać sztuczna inteligencja może nam pomóc w zaoszczędzeniu czasu i pieniędzy na poszukiwanie zarówno nieruchomości, jak i odpowiedniego agenta, który będzie umiał zająć się naszą sprawą i sprosta naszym oczekiwaniom, znajdując nieruchomość taką, jaką sobie zażyczyliśmy. Ma jednak jedną wadę, o której wspomniałem w poprzednim akapicie — nie będzie w stanie zastąpić nam radości z kontaktu z drugą osobą, choćby była najdoskonalszym wynalazkiem świata, który potrafi sprostać wszelkim wymaganiom i potrzebom.

 

 

 

 

Treści zamieszczone na blogu ImmoBooking mają charakter wyłącznie informacyjny lub reklamowy i nie stanowią porady  prawnej, inwestycyjnej lub podatkowej. Informacje zawarte na blogu mogą nie uwzględniać wszystkich aspektów istotnych dla danego zagadnienia oraz mogą wyrażać indywidualną opinię właściciela serwisu. Jednocześnie informujemy, że materiały zamieszczone w serwisie stanowią utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

avatarRedakcja

ImmoBooking.pl

.

Treści zamieszczone na blogu ImmoBooking.pl mają charakter wyłącznie informacyjny lub reklamowy i nie stanowią porady prawnej, inwestycyjnej lub podatkowej. Informacje zawarte na blogu mogą nie uwzględniać wszystkich aspektów istotnych dla danego zagadnienia oraz mogą wyrażać indywidualną opinię właściciela serwisu. Jednocześnie informujemy, że materiały zamieszczone w serwisie stanowią utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi i najciekawszymi tematami na blogu, aktualizacjami i promocjami w ImmoBooking!

Zapisując się akceptujesz regulamin i politykę prywatności. Chcesz usunąć e-mail z newsletter? Usuń e-mail.
Udostępnij temat:

Szukasz swojej nieruchomości?

Przejdź do wyszukiwarki