Pomorze, zwłaszcza część zachodnia to nie tylko piękne tereny, wspaniałe plaże i zachody słońca, a także mnóstwo miejscowości wypoczynkowych pełnych domków letniskowych i pensjonatów. Coraz częściej mówi się o tym regionie Polski jako wspaniałym miejscu na realizację inwestycji. I to nie tylko w małych miejscowościach, ale i w Szczecinie, który jest największym miastem województwa zachodnio — pomorskiego. Inwestorzy bardzo chętnie chcą podejmować działania na tamtejszym rynku, zwłaszcza w kwestii nieruchomości, o czym dzisiaj opowie niniejszy artykuł.
Pod koniec listopada 2022 roku, do szczecinian trafiła informacja, iż znana pracowania „Fort Polska” zaprojektuje specjalne osiedle z mieszkaniami na wynajem. W sumie będzie to 9 budynków zawierających mieszkania, a także część rekreacyjno — usługowa. Projekt od razu wzbudził szerokie zainteresowanie, gdyż projektanci ze wspomnianej pracowni pracowali już przy takich projektach jak: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Fabryka Norblina w Warszawie, Galeria Katowicka, czy Wielofunkcyjna Sala Koncertowa w Toruniu na Jordankach. Nie dziwi więc nie tylko ciekawość opinii publicznej co do samego projektu, ale i to, że już pojawili się chętni na wynajem mieszkania na takim osiedlu.
Realizacja projektu zakłada nie tylko przygotowanie odpowiedniej dokumentacji. W jego skład wejdzie również przywrócenie do dawnej świetności i adaptacja pomieszczeń zabytkowych pozostałości dawnego dworca kolejowego Szczecin — Pomorzany, na którym znajduje się zabudowa z XIX wieku: wiata peronowa, a także dawne budynki magazynowe, które zostaną zaadaptowane do współczesnych funkcji.
Samo osiedle ma powstać na przeznaczonej na ten cel działce o powierzchni 6 hektarów, w samym centrum miasta. Spełni więc wszystkie kryteria „TOP” pod względem lokalizacji: położenie blisko centrum, bliska odległość do środków komunikacji takich jak tramwaj, czy autobus. Niedaleko znajdują się również sklepy spożywcze i galeria handlowa. Zapewne to jest też czynnik, który wpływa na tak duże zainteresowanie tym przedsięwzięciem. Odpowiedzialność za jego realizację wzięły na siebie spółka PKP S.A. oraz PFR (Polski Fundusz Rozwoju — przyp.red.) Nieruchomości S.A. Prezes zarządu PRF tak wypowiedział się do mediów na temat projektu: „Jestem przekonany, że dzięki tej doskonałej lokalizacji i doświadczonemu zespołowi projektowemu powstanie projekt łączący funkcje społeczne, rewitalizacyjne i miastotwórcze. Cieszę się, że przywrócimy ten zapomniany i zaniedbany kawałek miasta jego mieszkańcom!”.
Do sprawy odnieśli się również projektanci pracowni „Fort Polska”. Zaznaczyli, że powierzenie im tak dużego projektu to nie tylko duma, ale i ogrom poważnej pracy. Tak wypowiedział się na ten temat członek zarządu „Fort Polska”: „Przede wszystkim jest to bardzo złożony projekt ze względu na zabudowę historyczną, a także ze względu na teren inwestycji i bezpośrednie sąsiedztwo infrastruktury kolejowej. Przedsięwzięcie jest więc wyzwaniem, ale tego typu, w którym my mamy duże doświadczenie. Ze względu na obecną sytuację na rynku, projektów mieszkaniowych jest niestety mniej, dlatego też ta współpraca jest dla nas bardzo dużym wyróżnieniem. Zespół liczy ponad 60 osób – Architektów, Konstruktorów, Projektantów Instalacji. Bardzo się cieszymy, że możemy być zaangażowani w tak duży, ciekawy i długofalowy projekt”.
Projekt budzi też podziw ekspertów, a ma to związek z tym, że będzie on przygotowywany w specjalnej technologii BIM (Building Information Modeling — przyp. red.). Jej fenomen polega na tym, że może ona modelować informacje o budowli w trakcie pracy nad projektem. Dodatkowo, umożliwia ona koordynację pomiędzy wszystkimi uczestnikami inwestycji, na każdym etapie jej trwania, od początkowej koncepcji, przez projekt i budowę. Wszystkie elementy architektury danego budynku są natychmiast wdrażane przez technologię do systemu podczas projektowania odpowiedniej konstrukcji. Tak samo ma to miejsce jeżeli chodzi o inne czynniki, np. instalację elektryczną, której wszystkie wadliwe elementy wskaże technologia, powie, jak je naprawić i co trzeba zmienić.
Innym czynnikiem, na który BIM zwraca uwagę, są parametry istotne dla inwestora. Po ich wprowadzeniu do systemu, technologia aktualizuje projekty, dla których właśnie wprowadzone rozwiązania są kluczowe i podpowiada, w którym odpowiednim momencie mogą one zostać wykorzystane przy realizacji danego przedsięwzięcia. Eksperci podkreślają, iż takie rozwiązania umożliwiają szybkie wygenerowanie kluczowych informacji. Dzięki technologii można bowiem ocenić, w jakim kierunku zmierza realizacja projektu, jak on się rozwija pod względem ekonomicznym. Ułatwia to też tempo pracy i czas realizacji danej inwestycji — co w wielu przypadkach jest wręcz rzeczą kluczową. Więcej na temat realizacji projektu przeczytacie tutaj: https://wszczecinie.pl/porzadkuja-teren-zapomnianego-dworca-powstanie-tam-800-mieszkan-w-ramach-rzadowego-programu/43749.
Jak widać, do realizacji wielkich inwestycji skierowanych do ludzi, których nie stać na zakup mieszkania — nie trzeba wielkich obietnic. Wystarczy przedstawić projekt, zebrać chętnych do jego przygotowania, a także znaleźć inwestorów i firmę, która go zrealizuje. Chcę również podkreślić, że tego typu inwestycje mogą okazać się nie tyle nowatorskie, ale przełomowe dla obywateli naszego kraju. Pomysł jest o tyle ciekawy, że zakłada przystosowanie starego budownictwa i jego rewitalizację, na potrzeby społeczeństwa, przy zachowaniu jego kluczowych elementów zabytkowego budownictwa.
Trzymajmy więc kciuki za jak najszybszą realizację inwestycji. Niech pierwsi lokatorzy, którzy tam zamieszkają, czują się bezpiecznie i komfortowo. My zaś zachęcamy i apelujemy o to, by takich inwestycji: pełnych nowatorskich i odważnych rozwiązań na naszym polskim rynku nieruchomości nie brakowało, a przybywało! Wtedy będzie to właściwa odpowiedź na problemy mieszkaniowe społeczeństwa, a zwłaszcza młodych ludzi, z którymi obecnie zmaga się duża ilość ludzi nie tylko w naszym kraju, ale i na całym świecie.
Treści zamieszczone na blogu ImmoBooking mają charakter wyłącznie informacyjny lub reklamowy i nie stanowią porady prawnej, inwestycyjnej lub podatkowej. Informacje zawarte na blogu mogą nie uwzględniać wszystkich aspektów istotnych dla danego zagadnienia oraz mogą wyrażać indywidualną opinię właściciela serwisu. Jednocześnie informujemy, że materiały zamieszczone w serwisie stanowią utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
ImmoBooking.pl
.
Treści zamieszczone na blogu ImmoBooking.pl mają charakter wyłącznie informacyjny lub reklamowy i nie stanowią porady prawnej, inwestycyjnej lub podatkowej. Informacje zawarte na blogu mogą nie uwzględniać wszystkich aspektów istotnych dla danego zagadnienia oraz mogą wyrażać indywidualną opinię właściciela serwisu. Jednocześnie informujemy, że materiały zamieszczone w serwisie stanowią utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.