Wróć z powrotem

NOWY PODATEK DOT. ZAKUPU NIERUCHOMOŚCI

1 stycznia 2024 roku wchodzi w życie nowy podatek, który obejmuje zakup nieruchomości. Pragnę jednak uspokoić, że nie dotyczy on zakupu pierwszej nieruchomości. Obejmie nabycie szóstego i następnego w kolejce mieszkania. Dlaczego taka decyzja została podjęta i jakie niesie ze sobą konsekwencje? Tego dowiecie się właśnie z tego artykułu, który wyjaśni wszelkie niezbędne kwestie, które musicie znać!

...

Za wprowadzenie nowych przepisów, które dotyczą nabycia szóstego i kolejnego mieszkania/ nieruchomości, ale w jednej inwestycji co oznacza, że dotyczy to tylko i wyłącznie sytuacji, kiedy kupujemy co najmniej sześć lub więcej mieszkań jednorazowo — odpowiedzialna jest ustawa z dnia 26 maja b.r. Możemy w niej przeczytać zapis, który mówi o tym, że: „W przypadku gdy kupujący nabywa co najmniej sześć lokali mieszkalnych stanowiących odrębne nieruchomości w jednym lub kilku budynkach wybudowanych na jednej nieruchomości gruntowej, opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, lub udziały w tych lokalach albo nabył już co najmniej pięć takich lokali, lub udziały w nich, stawka podatku od zawartej z tym samym kupującym umowy sprzedaży szóstego i każdego następnego takiego lokalu w tym budynku lub budynkach, lub udziału w takim lokalu, wynosi 6 proc.”. Niniejszy zapis mówi więc o tym, że czeka nas poniesienie dodatkowych opłat, jeżeli zdecydujemy się na zakup co najmniej sześciu mieszkań w jednej nieruchomości. Pytanie, czy przeciętnego Polaka stać dzisiaj na taki krok? Oczywiście, że nie.

Niniejsze zmiany, które zostały już przegłosowane przez Sejm, a obecnie ustawa czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy, jest wymierzona w konkretne środowisko — ma na celu zapobiec działaniom PRS (z ang. Private Rented Sector — Sektor najmu Instytucjonalnego). Powód podjęcia decyzji w sprawie zmian i nowej ustawy jest następujący. Otóż przy realizacji takiej nieruchomości, często dochodziło do zakupu dużej liczby mieszkań w jednym budynku w celach inwestycyjnych, co wiązało się z tym, że niejednokrotnie inwestorzy sprzedawali mieszkania w różnych cenach, niejednokrotnie dwukrotnie większych niż te, które oferuje deweloper. Podatek wynoszący 6% ma więc zniechęcić do takich działań.

Jeden z doradców podatkowych tak wypowiedział się na ten temat: „[…] działanie będzie miało jednak bardzo selektywny charakter – uderzy w inwestorów, którzy kupują mieszkania (w tym samym lub w sąsiednich budynkach) z zamiarem ich dalszej odsprzedaży. Przedsiębiorcy stosujący ten model biznesowy będą musieli przestawić się na zakup nieruchomości zlokalizowanych na różnych nieruchomościach. To ograniczy im jednak możliwość wypływania na ceny nabywanych mieszkań”.

Niewątpliwie, znajdą się osoby, które będą próbowały w jakikolwiek sposób wprowadzone przepisy ominąć. Już teraz mówi się o tym, że istnieje możliwość tzw. próby wyodrębnienia nieruchomości, aczkolwiek jest to bardzo złożony i kosztowny proces, w dodatku niedający gwarancji powodzenia. Faktem jest to, że w zaistniałej sytuacji inwestorzy skupią się na zakupie mieszkań nie w jednej, ale w kilku nieruchomościach. Może to wpłynąć na zwiększenie atrakcyjności danej inwestycji: jej położenia, komunikacji z innymi częściami miasta.

Inną opcją, która również jest poważnie brana pod uwagę przez inwestorów, a na którą zwracają uwagę eksperci to ta, iż rozpocznie się zakup nieruchomości na kogoś, z najbliższego otoczenia, najlepiej na członka rodziny: męża, żonę, brata, siostrę, wujka, ciotkę, kuzynostwo, dziadków itd. Eksperci zwracają również uwagę na to, że oprócz wspomnianych dwóch opcji, inwestorzy zwrócą się o pomoc do swoich kolegów z rynków zagranicznych, którzy doskonale już znają sytuację z takimi ograniczeniami, a także mają „swoje sposoby” na to, żeby je ominąć i zakupić jak najwięcej mieszkań w jednej nieruchomości.

Pragnę również zwrócić uwagę naszych czytelników na to, że w przypadku, kiedy nieruchomość nabywa kilku kupujących na współwłasność, to ich również obowiązuje podatek w wysokości 6%. Co więcej, taki podatek będzie ich również obejmował w przypadku, kiedy tylko jeden z kupujących będzie zobowiązany go zapłacić. Jak widać, ktoś, kto pracował nad zmianami w ustawie, miał dobry pomysł, który ma zwalczać sprzedaż w bardzo wysokich stawkach, jakie proponują inwestorzy mający po kilkadziesiąt nieruchomości.

Jak wiadomo, nowelizacja przepisów i wprowadzenie 6% podatku, znalazła zarówno swoich popleczników, jak i przeciwników. Tych ostatnich jest ogromna liczba, zwłaszcza po wypowiedzi ministra rozwoju i technologii — Waldemara Budy: „Chcemy ograniczyć kupowanie mieszkań przez duże podmioty, ale też firmy prywatne, które hurtowo skupują mieszkania na rynku. Bez względu na to, czy jest to instytucja, czy osoba fizyczna — jeśli hurtowo skupuje mieszkania, to dla przeciętnej rodziny, która szuka mieszkania, oznacza to wyższe ceny i mniejszy wybór. Chcemy to ograniczyć!”.

Więcej na temat nowych zmian przeczytacie w tym artykule: https://bezprawnik.pl/podatek-od-zakupu-szostego-mieszkania/.

Niestety, wspomniane zmiany nie rozwiążą podstawowego problemu, z jakim zmaga się polski rynek nieruchomości — są nim ceny mieszkań, które w ostatnich latach przez pandemię i wojnę drastycznie wzrosły. Jak powszechnie wiadomo, dzisiaj zakup mieszkania wiąże się przede wszystkim ze słowem kredyt, które budzi przerażenie, bo co jeśli stracę pracę, nie będę miał za co spłacać i wyląduje na bruku? Jedno jest pewne, nowe przepisy mają skrócić sektory „patodeweloperki”, a zapomina się o podstawowej rzeczy, jaką jest pomoc przy zakupie własnego mieszkania. Bo przecież „Bezpieczny kredyt 2%” nie rozwiąże wszystkich problemów.

 

 

 

 

Treści zamieszczone na blogu ImmoBooking mają charakter wyłącznie informacyjny lub reklamowy i nie stanowią porady  prawnej, inwestycyjnej lub podatkowej. Informacje zawarte na blogu mogą nie uwzględniać wszystkich aspektów istotnych dla danego zagadnienia oraz mogą wyrażać indywidualną opinię właściciela serwisu. Jednocześnie informujemy, że materiały zamieszczone w serwisie stanowią utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

avatarRedakcja

ImmoBooking.pl

.

Treści zamieszczone na blogu ImmoBooking.pl mają charakter wyłącznie informacyjny lub reklamowy i nie stanowią porady prawnej, inwestycyjnej lub podatkowej. Informacje zawarte na blogu mogą nie uwzględniać wszystkich aspektów istotnych dla danego zagadnienia oraz mogą wyrażać indywidualną opinię właściciela serwisu. Jednocześnie informujemy, że materiały zamieszczone w serwisie stanowią utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi i najciekawszymi tematami na blogu, aktualizacjami i promocjami w ImmoBooking!

Zapisując się akceptujesz regulamin i politykę prywatności. Chcesz usunąć e-mail z newsletter? Usuń e-mail.
Udostępnij temat:

Szukasz swojej nieruchomości?

Przejdź do wyszukiwarki