Z pozoru mogą wydawać się świetną okazją do zakupu, ale tylko „z pozoru”. Niekiedy nieruchomości wystawione na aukcjach komorniczych, mające na sobie ogromne zadłużenie, niejasny stan prawny kusza nas swoim wyglądem, urządzeniem wnętrza czy dużą przestrzenią. Niestety, taki zakup czy inwestycja w większości przypadków jest bardzo niebezpieczna, zwłaszcza dla młodych osób, które dopiero weszły w branżę nieruchomości i zaczynają swoją działalność. Dlaczego tak jest i na co warto uważać, decydując się właśnie na taką inwestycję? O tym opowiem w dzisiejszym artykule!
Nieruchomości zadłużone to najczęściej takie, na których ciąży nieuregulowana kwota zapłaty za czynsz, media, prąd lub gaz. Mogą to być stosunkowo z początku małe sumy, które nagromadziły się latami. Dlaczego tak się stało? Często jest to wynik ludzkich dramatów, ale o tym będzie w tym tekście. Warto też wspomnieć, że nieruchomości mające na sobie zadłużenie mogą posiadać nie tylko osoby prywatne, ale również firmy z tej branży. Powód? Niepłacący najemcy, brak zainteresowania zakupem przez inwestorów, niejasny stan prawny lub wadliwa konstrukcja, która okazała się początkiem bankructwa dewelopera. Przyczyny oczywiście można mnożyć, ja wymieniłem tylko te najpopularniejsze na rynku.
W momencie, kiedy decydujemy się na wykup takiej zadłużonej nieruchomości — pierwsza rzecz, jaką powinniśmy sprawdzić, przygotowując się do jej zakupu, to stan prawny. Jego weryfikacja pozwoli nam mieć pełną wiedzę o stanie zadłużenia, a także pomoże nam poznać jego ewentualne przyczyny i natychmiast ustalić plan działania spłaty, kiedy już będziemy właścicielami takiej nieruchomości. W celu sprawdzenia stanu prawnego należy sprawdzić księgę wieczystą, o której już wspominaliśmy w naszych tekstach. Można to zrobić internetowo, na stronie: https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do. Usługa pozwala zweryfikować numer księgi wieczystej jedynie na podstawie adresu nieruchomości i zapoznać się z jej szczegółową historią, nawet bez wiedzy właściciela.
Kiedy będziemy mieli już jasny stan prawny danej nieruchomości, kolejnym krokiem, który powinniśmy zrobić to konsultacja u dobrego prawnika zajmującego się tego typu sprawami z branży nieruchomości, mającego dużą znajomość przepisów i tego, co się dzieje na rynku. Doradzi nam on, jak powinniśmy postąpić w takiej sytuacji. Może się też zdarzyć, że sytuacja dot. nieruchomości zadłużonej, która nas interesuje, jest skomplikowana z powodu wady prawnej.
Sytuacja może być również skomplikowana, gdy dowiadujemy się, że stan prawny nieruchomości nie jest jasny, a także posiada w sobie wady fizyczne. Natomiast najtrudniejsze, co może nas spotkać to przypadek, kiedy stan prawny zapisów, jakie znaleźliśmy w księdze wieczystej, jest sprzeczny, ze stanem faktycznym nieruchomości.
Eksperci mówią, że najczęściej przypadki, kiedy mamy do czynienia z nieruchomościami zadłużonymi to momenty, kiedy osoba zadłużona, chce jak najszybciej pozbyć się długu, sprzedając swoją własność poniżej ceny, jaka panuje na rynku, pchana szybkim pozbyciem się długu. Zapomina jednak o tym, że sprzedając swój dom czy mieszkanie, nie zweryfikowała dostatecznie jego stanu prawnego przed sprzedażą, co może wpędzić w kłopoty potencjalnych inwestorów, stąd tak ważne wyjaśnienie wszelkich kwestii prawnych przed dokonaniem zakupu.
Problemy możemy napotkać także po dokonanej transakcji sprzedaży. Specjaliści zwracają uwagę, iż: „[…] po zakupie mogą pojawić się roszczenia, grunt czy budynek może się okazać nieprzydatny do założonego przez nas przeznaczenia. W przypadku planu sprzedaży napotkamy na problemy, bo obrót nieruchomościami o nieuregulowanym stanie prawnym to transakcje oparte o środki własne, banki nie finansują takich operacji. Zatem, aby sprzedać taką nieruchomość na dobrych warunkach, najpierw należy uregulować stan prawny, co bywa procesem rozciągniętym w czasie”.
W tego typu „zakupach” czy inwestycjach, co podkreślają osoby z branży nieruchomości — kluczową rolę gra jedno słowo: doświadczenie. Pozwoli nam ono już po pierwszych krokach na drodze ewentualnej transakcji ocenić, czy ta transakcja przyniesie mu jakikolwiek zysk, co w przypadku każdej inwestycji, a zwłaszcza w branży nieruchomości, odgrywa rolę kluczową. A jeżeli dany problem, taki jak zadłużenie, czy wyjaśnienie stanu prawnego pozwoli na to, by zadłużona nieruchomość była klarowna — a to przełoży się dokładny remont i na pewno przyniesie inwestorowi ogromny zysk. Podstawą przy tego typu transakcjach jest jednak ogromna wiedza, doświadczenie — o którym już wspomniałem i zaufany prawnik, który pomoże nam przejść przez całą procedurę. Specjaliści podkreślają, że warto też oszacować koszty, które poniesiemy przy wyjaśnieniu stanu prawnego, a także cenę sprzedaży nieruchomości wolnej od wad porównać wraz z innymi na rynku, gdyż może to się okazać przydatne przy prowadzeniu wszelakich działań przy takiej zadłużonej nieruchomości.
Oczywiście, najlepiej wyszukiwać tego typu mieszkania czy domy na zaufanych portalach, a najlepiej na stronach licytacji komorniczych. Dobrym przykładem jest portal: https://www.kuphipoteke.pl/, gdzie znajdziemy nie tylko domy czy mieszkania na aukcję komorniczą, ale mamy również jasno opisany stan prawny nieruchomości. Na stronie internetowej znajdziemy również bardzo interesujące porady, jak działać w sytuacji, kiedy rzeczywiście podejmujemy się zakupu zadłużonej nieruchomości.
Jedno jest pewne — przy tego typu transakcjach wiedza i ogromne doświadczenie odegrają kluczową rolę, stąd apeluję do naszych czytelników o rozwagę, brak pośpiechu i dokładną analizę wszelkich niezbędnych dokumentów! Tylko wtedy nawet tego typu transakcja będzie przebiegała pomyślnie!
Treści zamieszczone na blogu ImmoBooking mają charakter wyłącznie informacyjny lub reklamowy i nie stanowią porady prawnej, inwestycyjnej lub podatkowej. Informacje zawarte na blogu mogą nie uwzględniać wszystkich aspektów istotnych dla danego zagadnienia oraz mogą wyrażać indywidualną opinię właściciela serwisu. Jednocześnie informujemy, że materiały zamieszczone w serwisie stanowią utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
ImmoBooking.pl
.
Treści zamieszczone na blogu ImmoBooking.pl mają charakter wyłącznie informacyjny lub reklamowy i nie stanowią porady prawnej, inwestycyjnej lub podatkowej. Informacje zawarte na blogu mogą nie uwzględniać wszystkich aspektów istotnych dla danego zagadnienia oraz mogą wyrażać indywidualną opinię właściciela serwisu. Jednocześnie informujemy, że materiały zamieszczone w serwisie stanowią utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.