Wróć z powrotem

Czym kierować się przy wyborze metrażu mieszkania?

W momencie zgromadzenia odpowiednich środków finansowych przeznaczonych na zakup mieszkania, większość ludzi przystępuje natychmiast do realizacji celu, jakie niekiedy wiele lat wcześniej sobie założyło. Warto jednak wcześniej opracować kilka punktów, które pomogą nam przy wyborze odpowiedniego mieszkania, dostosowanego do naszych standardów i oczekiwań.

...

Po pierwsze warto skupić się na tym, ilu mieszkańców będzie korzystać z mieszkania. Czy będzie z nami mieszkać osoba starsza, która ma trudności z poruszaniem się, czy będą to dzieci, para lub będzie to mieszkanie dla pojedynczej osoby? Wtedy musimy brać pod uwagę przystosowanie naszej powierzchni kwadratowej pod naszych współlokatorów.

W przypadku osoby pojedynczej/singla najlepszym rozwiązaniem będzie kawalerka. Musimy pamiętać, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 9 czerwca 2022 r. — mieszkanie powinno mieć powierzchnię użytkową nie mniejszą niż 25 m². Warto tutaj pomyśleć nad tym, by przestrzeń była wygodna i zapewniała swobodę poruszania się. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku byłaby kawalerka — jeden pokój z aneksem kuchennym i łazienką — o powierzchni użytkowej ok. 30 m². Jeśli jednak singiel pracuje zdalnie z mieszkania, często gości u siebie przyjaciół, warto rozważyć zakup większego mieszkania, np. mieszkanie dwupokojowe o metrażu 35–45 m².

Idąc dalej, jesteśmy w poważnym związku i planujemy zawarcie związku małżeńskiego, a potem dzieci warto myśleć perspektywicznie i od razu pomyśleć nad większym mieszkaniem. W przypadku pary kawalerka nie jest tutaj dobrym rozwiązaniem, chyba że zmusza nas do tego sytuacja finansowa. Zdecydowanie lepszą opcją wtedy będzie mieszkanie dwupokojowe o powierzchni min. 35 m², dzięki czemu osoby będące w związku mają zapewnioną swobodną przestrzeń i komfort. W dodatkowym pokoju można urządzić sypialnię, bądź gabinet. Jeśli para zamierza założyć rodzinę, w przyszłości można go przekształcić na pokój dla dziecka, jeśli fundusze nie pozwolą nam na zakup czegoś większego — ma tu na myśli mieszkania 3 pokojowego.

Jeśli jesteśmy w posiadaniu jednego dziecka, to mieszkanie w okolicach 40-45 metrów będzie jak optymalne, przy czym jeśli nasz plan zakłada dalsze powiększenie rodziny, warto pomyśleć o dodatkowych metrach, które pozwolą wygodnie mieszkać w rodzinie składającej się z większej liczby domowników. W takiej sytuacji o wiele większe mieszkanie może być lepszym rozwiązaniem, bo uchroni nas od poszukiwań kolejnego lokum za kilka lat, gdy rodzina już się powiększy.

Na początku tekstu wspominałem też o osobie starszej, która będzie jednym ze współlokatorów. Jeżeli decydujemy się na dzielenie naszej przestrzeni mieszkalnej z taką osobą, należy zapewnić jej jak najwyższy standard poczucia bezpieczeństwa i to, że będzie się po prostu czuć dobrze w tym mieszkaniu. Starsze osoby nie lubią być przenoszone do nowego mieszkania, ze starym miejscem pobytu są już w pełni zaznajomieni. W przypadku zmiany miejsca mogą czuć lęk, dyskomfort. Potrzeba też czasu, cierpliwości, by wszystko dokładnie pokazać i zaznajomić taką osobę z nowym otoczeniem. Ważne jest też, by w nowym mieszkaniu taka osoba miała ułatwione poruszanie się jeśli ma problemy z chodzeniem – poręcze, stołek w łazience pod prysznicem. Dobrze jest też zapewnić naszemu starszemu współlokatorowi osobny pokój, który będzie zawierał elementy, z jej poprzedniego mieszkania i będzie o nim przypominał. To sprawi, że nasz senior szybko poczuje się jak u siebie w nowym miejscu, szybciej też się zaaklimatyzuje.

Mówiąc o samej funkcjonalności mieszkania, zdarzają się przypadki, kiedy przestrzeń jednej kawalerki można tak zagospodarować, by podzielić ją na dwie części — co daje nam dwa pomieszczenia. W nowoczesnych budynkach spotykane jest połączenie aneksu kuchennego z przestrzenią salonową. Oczywiście, spotykana jest także patodeweloperka zwłaszcza w starym budownictwie, kiedy to sam korytarz jest większy od metrażu pokoi, czy ślepa kuchnia, w dodatku pomniejszona przez przechodzący komin wentylacyjny. Często jest to efekt podziału jednego dużego mieszkania na kilka mniejszych, a nie zamysłu architekta, który  pierwotnie projektował budynek.

Niezbędnym czynnikiem jest także przemyślana lokalizacja naszego miejsca zamieszkania. Ułatwiony dostęp do sklepów, szkoły dla dzieci, szybkiej pomocy medycznej — w przypadku, kiedy razem z nami mieszka schorowana starsza osoba, to kwestie kluczowe, nad którymi trzeba koniecznie się pochylić i przedyskutować je z naszymi współlokatorami.

Wybierając odpowiedni dla nas metraż mieszkania, warto uwzględnić, że nie zawsze większy metraż mieszkania jest lepszy, ponieważ w razie potrzeby, przy niższym kredycie, łatwiej mieszkanie sprzedać i wymienić na większe. Zakup własnego mieszkania to ważna decyzja, dlatego warto ją dobrze przemyśleć. Podejmując decyzję o metrażu własnego lokum, warto przemyśleć 4 najważniejsze rzeczy:

  • metraż mieszkania,
  • lokalizację,
  • nasz tryb życia i plany na przyszłość,
  • posiadane zasoby finansowe i zdolność kredytową.

Podsumowując, zakup mieszkania to z jednej strony wielka przyjemność — wreszcie bowiem będziemy mieć własne lokum, które sami urządzimy tak, jak nam się to podoba. Warto jednak wcześniej przemyśleć i skonsultować pewne rzeczy w przypadku, kiedy będziemy je zamieszkiwać sami, lub z większą liczbą osób. Wtedy będziemy mieć pewność, że wszystkie rzeczy — zarówno zakup jak i urządzenie naszego wymarzonego mieszkania, przebiegną spokojnie i bez przeszkód.

 

Treści zamieszczone na blogu ImmoBooking mają charakter wyłącznie informacyjny lub reklamowy i nie stanowią porady  prawnej, inwestycyjnej lub podatkowej. Informacje zawarte na blogu mogą nie uwzględniać wszystkich aspektów istotnych dla danego zagadnienia oraz mogą wyrażać indywidualną opinię właściciela serwisu. Jednocześnie informujemy, że materiały zamieszczone w serwisie stanowią utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

avatarMateusz Wałach

Redaktor Naczelny ImmoBooking.pl

Specjalista od tworzenia wyjątkowych treści popartych faktami. Uwielbiam dobrą kuchnię, spotkania z przyjaciółmi, a branża nieruchomości jest moją prawdziwą pasją.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi i najciekawszymi tematami na blogu, aktualizacjami i promocjami w ImmoBooking!

Zapisując się akceptujesz regulamin i politykę prywatności. Chcesz usunąć e-mail z newsletter? Usuń e-mail.
Udostępnij temat:

Szukasz swojej nieruchomości?

Przejdź do wyszukiwarki