Kim są ci, którzy wynajmują mieszkania? Czy wynajem mieszkania jest opłacalny względem jego zakupu?

...

Kto wynajmuje mieszkania?

 
We wszystkich dużych, wojewódzkich miastach wynajem mieszkania stał się co najmniej tak samo popularny, jak jego zakup. Jak podają najnowsze statystyki prowadzone przez CBRE, w skali kraju aż 1/4 osób wynajmuje mieszkanie. Oczywiście w większych ośrodkach aglomeracyjnych dane te będą jeszcze bardziej wyrównane. Jednak, przede wszystkim, warto zadać sobie pytanie, jacy ludzie wynajmują mieszkania i dlaczego są im potrzebne.

 

Dla kogo wynajem mieszkania jest idealnym wyjściem

 

Profil osoby, która wynajmuje mieszkanie, jest niezwykle szeroki, jednakże można wytyczyć kilka konstytucjonalnych cech przeciętnego najemcy, jak i określić, jakie grupy społeczne najchętniej korzystają z możliwości wynajmu.
 
Spory odsetek osób, dla których wynajem mieszkania może okazać się jedyną opcją, pozwalającą zachować samodzielność i intymność, stanowią studenci. Z racji tego, że przeważającą ilość czasu przeznaczają na naukę, nie są w stanie pracować na cały etap, co też silnie ogranicza ich możliwości finansowe. Drugim czynnikiem, wpływającym na to, że muszą stawiać na wynajem, jest zwykle brak zdolności kredytowej, a tym bardziej brak środków na zakup mieszania.
 
Drugą grupę stanowią dorośli już ludzie, realizujący się w pracy zarobkowej, a którzy nie chcą zaciągać pożyczki w banku. Nie stać ich również na zakup, więc większą część oszczędności zbierają w tym celu. Wynajem mieszkania jest dla nich zatem etapem przejściowym, drogą do pełnoprawnego posiadania.
 

Wynajem mieszkania - wady i korzyści

 

Wynajem mieszkania ma - oczywiście - swoje dobre, jak i złe strony. Do niewątpliwych korzyści, szczególnie dla osób, które niedawno wyprowadziły się z domów rodzinnych, jest niezależność i możliwość życia na własnych zasadach. Drugą, z niezwykle ważnych zalet, stanowi brak kredytu, dzięki czemu nasze życie nie jest usztywnione koniecznością spłaty pożyczki. Dodatkowo, osoby decydujące się na wynajem, mogą żyć pełnym życiem, nie martwiąc się przyszłością, są dzięki temu bardziej dynamiczni.
 
Jedną z największych bolączek wynajmu mieszkania, jest konieczność poświęcenia sporej części zarobków na comiesięczną kwotę dla wynajmującego. Nawet jeśli wynajmujemy mieszkanie z inną osobą, na przykład partnerem lub przyjacielem, musimy się liczyć z dużymi obciążeniami dla naszego portfela. Oprócz tego problemem może być konieczność utrzymywania ciągłego kompromisu pomiędzy wynajmującym, a najemcą, gdzie konieczność dostosowania się ciąży zwykle po tej drugiej stronie.
 

Kupić, czy wynajmować mieszkanie - co bardziej się opłaca

 

Odpowiedź na to pytanie, zależy przede wszystkim od tego, z czyich ust pada. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że w długoterminowej perspektywie, to zakup jest bardziej opłacalny. Jest to jednak złudzenie, ponieważ odpowiedź zależy od tego, jaki tryb życia chcemy prowadzić /dlaczego-inwestowac-w-nieruchomosci.
 
Warto dodać, że obecnie wynajem mieszkania jest coraz częściej rozpatrywany jako możliwość na całe życie. Wynika to z tego, że wartości, takie jak stabilność finansowa czy mit o niezależności ekonomicznej, młodzi ludzie powoli odstawiają do lamusa. Wiąże się to także z mniejszym, niż chociażby dekadę temu, poświęcaniem życia karierze zawodowej na rzecz relacji międzyludzkich.
 
Treści zamieszczone na blogu ImmoBooking mają charakter wyłącznie informacyjny lub reklamowy i nie stanowią porady  prawnej, inwestycyjnej lub podatkowej. Informacje zawarte na blogu mogą nie uwzględniać wszystkich aspektów istotnych dla danego zagadnienia oraz mogą wyrażać indywidualną opinię właściciela serwisu. Jednocześnie informujemy, że materiały zamieszczone w serwisie stanowią utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
avatarRedakcja

ImmoBooking.pl

.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi i najciekawszymi tematami na blogu, aktualizacjami i promocjami w ImmoBooking!

Zapisując się akceptujesz regulamin i politykę prywatności. Chcesz usunąć e-mail z newsletter? Usuń e-mail.
Udostępnij temat:

Szukasz swojej nieruchomości?

Przejdź do wyszukiwarki