Wróć z powrotem

Wycena nieruchomości - jak to się robi?

Jak wycenić nieruchomość? Do kogo należy wycena nieruchomości i jaką metodologię przyjąć? Wyjaśniamy.

...

Spotify  YouTube

Nieruchomości - wycena. Jak sporządza się wycenę nieruchomości?

Jak wycenia się nieruchomości i jakie czynniki bierze się w procesie wyceny nieruchomości pod uwagę? Od czego zależy ostateczna wycena nieruchomości i kto jej dokonuje?

 

Wycena nieruchomości - czym jest w istocie?

Wycena nieruchomości jest w swoim całokształcie określona prawnie, tzn. dla wyceny nieruchomości prawo przewiduje ścisłe procedury i każdy, kto wycenia nieruchomość jest zobowiązany się do nich stosować. Jedyną osobą uprawnioną do wykonania wyceny
nieruchomości jest rzeczoznawca, który posiada odpowiednie uprawnienia. To jemy zlecimy wycenę naszej nieruchomości. Znalezienie rzeczoznawcy od wyceny nieruchomości nie jest trudne.

Wycena określa wartość rynkową nieruchomości w danym momencie czasu, poprzez podanie ceny, jaką trzeba zapłacić, aby wejść w posiadanie tej nieruchomości. Akt wyceny jest aktem prawnym, a więc nie dowolnym. Rzeczoznawca z konieczności musi posługiwać się zapisami ustawowymi, znać je na pamięć oraz potrafić je zastosować. Wtedy dopiero wiemy, ile kosztuje nasza nieruchomość.

 

Jak wycenić nieruchomość - praktyczne wskazówki

Nieruchomości i ich wycena - może chodzić o dwie rzeczy: ustalenie wartości rynkowej lub odtworzeniowej. Pierwsza dotyczy tych nieruchomości, którymi obracamy na rynku, druga posiadłości nie będących przedmiotem kupna lub sprzedaży.

Podstawowe elementy, na które składa się wycena, to wzięcie pod uwagę ceny gruntu, stanu nieruchomości, zgromadzonego w niej dobytku, który zostanie sprzedany razem z nieruchomością, lokalizacja, wiek nieruchomości, przebieg jej użytkowania i wiele innych czynników, które opanować musi rzeczoznawca.

Dodajmy: jeśli dla wyceny nie chcemy uzyskać oficjalnego dokumentu, to nie musimy zatrudniać rzeczoznawcy. Rzeczoznawca wyceniający nieruchomość będzie potrzebny tylko wtedy, gdy potrzebujemy potwierdzić urzędowo wartość nieruchomości, występujemy przed sądem lub ubiegamy się o kredyt hipoteczny. W innych przypadkach sami możemy zaproponować cenę nieruchomości, a by to zrobić będziemy prawdopodobnie korzystali z metody porównawczej. Wiemy przecież ile kosztuje np. mieszkanie o podobnym metrażu z wybudowane w tym samym roku, co nasze - to już dobra podstawa. Jednakże - pamiętajmy - taka samodzielna wycena nie jest podstawą do czynności prawnych jak uzyskanie kredytu pod nieruchomość i in.

 

Więcej o wycenie nieruchomości i jej zasadach

Przy wycenie nieruchomości istotny jest także jej stan prawny (np. czy nie jest zadłużona). To, do czego ma służyć nieruchomość też jest ważne, ponieważ inaczej wycenia się np. lokale mieszkalne, a inaczej lokale gospodarcze. Każdy rzeczoznawca zapozna się też dokładnie z bezpośrednim położeniem nieruchomości (np. wyższą wartość uzyskać może mieszkanie zlokalizowane w pobliżu dobrych szlaków komunikacyjnych).

Za prawnie ważną wycenę nieruchomości płacimy rzeczoznawcy jak za każdą inną usługę na rynku. Dla dobrej wyceny przydadzą się wszelkie dokumenty dotyczące nieruchomości, włącznie z księgą wieczystą.

 

Treści zamieszczone na blogu ImmoBooking mają charakter wyłącznie informacyjny lub reklamowy i nie stanowią porady  prawnej, inwestycyjnej lub podatkowej. Informacje zawarte na blogu mogą nie uwzględniać wszystkich aspektów istotnych dla danego zagadnienia oraz mogą wyrażać indywidualną opinię właściciela serwisu. Jednocześnie informujemy, że materiały zamieszczone w serwisie stanowią utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

avatarRedakcja

ImmoBooking.pl

.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi i najciekawszymi tematami na blogu, aktualizacjami i promocjami w ImmoBooking!

Zapisując się akceptujesz regulamin i politykę prywatności. Chcesz usunąć e-mail z newsletter? Usuń e-mail.
Udostępnij temat:

Szukasz swojej nieruchomości?

Przejdź do wyszukiwarki