Inwestowanie jest opłacalne tylko wtedy, kiedy przynosi nam korzyść — wie o tym każdy dobry inwestor, który doskonale orientuje się w tym, co jest „na czasie” jeżeli chodzi o inwestycje. Mają one również duże powodzenie w branży nieruchomości. Mieszkania na wynajem długoterminowy, nieruchomości biznesowe, miejsca wypoczynkowe — jest tego naprawdę dużo. Dlaczego? Odpowiedź padała już wielokrotnie: ludzie kupują, wynajmują, sprzedają nieruchomości. I będą to robili niezależnie od tego, czy jest kryzys, czy też go nie ma. Ogromną popularnością w branży nieruchomości cieszą się flipy. Na czym polegają? Tego dowiecie się z dzisiejszego tekstu!

...

 

Na samym początku odpowiedzmy na pytanie, które zostało zawarte w tytule artykułu, mianowicie: czym są flipy? Flip mieszkaniowy, popularnie zwany „house flipping” to inwestycja w zakup mieszkania, które ma stosunkowo niską cenę. Kiedy już stajemy się właścicielami takiego mieszkania czy nieruchomości, bierzemy się za generalny remont, stwarzając z niego swego rodzaju „perełkę”, by następnie sprzedać ją po okazyjnej cenie — rzecz w tym, że ta cena jest o wiele wyższa od tej, za którą nabyliśmy taką nieruchomość.

Sam czas przeprowadzenia takiej inwestycji jest tutaj kluczowy, gdyż obecnie, mamy ok.20 tygodni — nie mniej, nie więcej na to, żeby przeprowadzić całą transakcję: od kupna, po remont, który zwieńczy sprzedaż flipowanej nieruchomości. Oferty tego typu, najczęściej znajdziemy na popularnych portalach z ogłoszeniami, gdyż flipy to najczęściej mieszkania drugiej klasy, z rynku wtórnego, wcześniej użytkowane. Uwaga: mogą się również znaleźć oferty dotyczące nieruchomości z rynku pierwotnego, ale tutaj trzeba wykazać się dużą ostrożnością. Powód? Tego typu nieruchomości mogą być zadłużone, a także może się zdarzyć, iż niejasny jest ich stan prawny. Najczęściej są to nieruchomości oferowane podczas przetargów organizowanych przez komorników, a także sprzedawane przez spółdzielnie mieszkaniowe.

Oczywiście sam zakup jak doskonale wiemy, nie wystarczy. Kiedy już zdecydowaliśmy się na flipy, to musimy pamiętać, że czeka nas remont, który poniesie ze sobą dość duże wydatki, zwłaszcza że często jeżeli mieszkanie jest bardzo zniszczone, należy zainwestować, ale najpierw w solidny remont. Kiedy już go zakończymy, możemy się wziąć za sprzedaż nieruchomości. Zdaniem ekspertów, potencjalny zysk, jaki możemy uzyskać z takiej transakcji typu flip, może wynieś ok. 20%. Specjaliści nie wykluczają również, że kwota, jaką otrzymamy za sprzedaż, może być o wiele wyższa — np. osiągnąć połowę ceny wartości nieruchomości po dokonanym w niej kapitalnym remoncie. Do tego dochodzą także inne kluczowe dla nieruchomości rzeczy, takie jak: lokalizacja czy metraż flipowanego mieszkania. Zysk jednak zawsze jakiś będzie, ale pamiętajmy, że w dużej mierze zależy on od remontu nieruchomości.

Niestety, jak w każdej branży oprócz plusów, są też minusy. Działanie flipperów może doprowadzić do sytuacji, gdzie częściej będziemy kupować mieszkania od nich, niż od deweloperów. Na to wpływ może mieć stan jakości danej inwestycji — użycie tanich materiałów, wzrost cen na rynku pierwotnym — to wszystko sprawia, że nieświadomie kupujemy mieszkania będące flipami. Ale i tutaj należy być ostrożnym, by nie dać się oszukać odsprzedając mieszkanie właśnie w tego typu transakcji.

Flipperzy — oszuści, bo i tacy się zdarzają, żerują na niewiedzy i braku doświadczenia w tego typu inwestycjach, najczęściej wśród starszych osób, które chcą sprzedać mieszkanie i potrzebują szybkiego przypływu gotówki, np. z powodów zdrowotnych. Bardzo często wykazują się współczuciem, by okazać zrozumienie sytuacji, w jakiej znaleźli się właściciele nieruchomości tylko po to, by odkupić od nich mieszkanie w jak najniższej cenie. Takie metody są często przyczyną późniejszych tragedii, zwłaszcza w życiu osób starszych, które doznały krzywdy od nieuczciwych osób w nieruchomościach. Żeby nie dać się oszukać i przypadkiem nie sprzedać swojego dotychczasowego lokum zbyt nisko, należy po prostu sprawdzić ceny, jakie panują na rynku nieruchomości, porównać je z innymi ofertami na portalach, lub też skorzystać z usługi profesjonalnego rzeczoznawcy majątkowego, który pomoże nam oszacować wartość naszej nieruchomości. Dopiero wtedy, kiedy zorientujemy się w panujących cenach, możemy przystąpić do transakcji pt. sprzedaż nieruchomości.

Oczywiście trzeba pomyśleć również o zabezpieczeniu się od strony prawnej, kiedy już decydujemy się na flipy mieszkaniowe. Tutaj najkorzystniejsze dla nas będą dwa rodzaje umowy: przedwstępna, która zabezpieczy nas przed ryzykiem wycofania się naszego klienta od sprzedaży nam swojej nieruchomości, zmiany ceny, jaka została zawarta w umowie. Druga umowa z kolie — umowa sprzedaży, która czyni z nas jako inwestorów, właścicieli nieruchomości, którą zakupiliśmy. Korzystając z usług prawniczych warto również (jeżeli decydujemy się na takie usługi) poprosić o to, by nasz prawnik sprawdził stan prawny nieruchomości — pomoże nam to w uniknięciu przykrych konsekwencji, kiedy przykładowo dowiedzielibyśmy się, że nieruchomość jest zadłużona, lub ma kilku właścicieli. Wspominałem też o tym już w tekście. Ostrożność w tego typu transakcjach i dokładne sprawdzenie nieruchomości to umiejętności, które powinien posiadać każdy dobry inwestor, który decyduje się na flipy. Więcej na temat usług i pomocy prawnika przy flipach nieruchomości, możecie przeczytać w tym tekście, do którego Was odsyłam: https://prawnik-nieruchomosci.pl/uslugi-prawne/flipy-nieruchomosci-od-strony-prawnej/.

Flipy to dzisiaj szansa na to, by mieszkanie z rynku wtórnego zyskało tak naprawdę drugie życie. Odremontowane, pięknie umeblowane może stać się wymarzoną przystanią dla jego potencjalnych właścicieli. Warto więc przyjrzeć się temu zjawisko i zgłębić, w czym tkwi sekret dobrej inwestycji i pięknie odremontowanej nieruchomości, która de facto otrzymuje drugie życie i staje się nie tylko piękną, ale i bezpieczną przystanią dla tych, którzy stają się jej właścicielami.

 

 

 

 

Treści zamieszczone na blogu ImmoBooking mają charakter wyłącznie informacyjny lub reklamowy i nie stanowią porady  prawnej, inwestycyjnej lub podatkowej. Informacje zawarte na blogu mogą nie uwzględniać wszystkich aspektów istotnych dla danego zagadnienia oraz mogą wyrażać indywidualną opinię właściciela serwisu. Jednocześnie informujemy, że materiały zamieszczone w serwisie stanowią utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

avatarMateusz Wałach

Redaktor Naczelny ImmoBooking.pl

Specjalista od tworzenia wyjątkowych treści popartych faktami. Uwielbiam dobrą kuchnię, spotkania z przyjaciółmi, a branża nieruchomości jest moją prawdziwą pasją.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi i najciekawszymi tematami na blogu, aktualizacjami i promocjami w ImmoBooking!

Zapisując się akceptujesz regulamin i politykę prywatności. Chcesz usunąć e-mail z newsletter? Usuń e-mail.
Udostępnij temat:

Szukasz swojej nieruchomości?

Przejdź do wyszukiwarki