Wróć z powrotem

JAK SPRAWDZIĆ KSIĘGĘ WIECZYSTĄ NIERUCHOMOŚCI ?

Kupując nieruchomość — czy to z rynku pierwotnego, czy wtórnego, należy nastawić się na długotrwały proces, w trakcie którego musimy przejść przez wiele formalności. Jednym z niezbędnych elementów w trakcie zakupu domu lub mieszkania, jest dokonanie sprawdzenia księgi wieczystej nieruchomości. Warto to zrobić na samym początku, nawet przed tym, zanim udamy się do banku po kredyt, który dzisiaj jest niezbędny w większości tego typu procesów. Dlaczego kwestia księgi wieczystej jest tak ważna i czy można dzisiaj zrobić to drogą elektroniczną? Tego dowiecie się z dzisiejszego tekstu!

...

 

Wpisy w księdze wieczystej dotyczące danej nieruchomości dają nam rzetelny obraz stanu prawnego, w jakim znajduje się nieruchomość, której zakupem jesteśmy zainteresowani. Co więcej, dokładna weryfikacja księgi wieczystej może nas uchronić przed katastrofalnymi skutkami zakupu nieruchomości, która jest zadłużona lub jej stan prawny pozostawia wiele do życzenia. Warto też wiedzieć, że tego rodzaju dokument jest rejestrem publicznym. Ujawnia on w pełni stan prawny naszego potencjalnego zakupu, gdyż księga jest prowadzona niezależnie od zmian właściciela obiektu i dokonywanych w nim zmian jeżeli chodzi o wygląd zarówno zewnętrzny jak i wewnętrzny. Prawdziwość zawartych w nich informacji podkreśla fakt, iż prowadzone są przez sądy rejonowe. Jednym słowem jest gwarancja bezpiecznego zakupu nieruchomości.

Nasi czytelnicy powinni również wiedzieć, że sądy rejonowe przy prowadzeniu KW (skrót od Ksiąg Wieczystych — przyp. red.) kierują się czterema ważnymi zasadami, będącymi swoistego rodzaju „filarami” prowadzenia rejestru ksiąg wieczystych:

  • Zasada jawności ksiąg wieczystych,
  • Zasada domniemania zgodności wpisów w księdze wieczystej ze stanem faktycznym,
  • Zasada rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych,
  • Pierwszeństwo praw wpisanych.

Więcej na temat tych trzech zasad możecie przeczytać pod tym linkiem: http://www.stowarzyszenie.romowie.net/Ksiegi-wieczyste.-Zasady-korzystania-z-ksiag-wieczystych-220.html.

Po tym, jak w skrócie zostały poruszone najważniejsze informacje dot. ksiąg wieczystych, przejdźmy do głównego tematu naszego artykułu, którym jest sprawdzenie księgi wieczystej danej nieruchomości.

Pragnę poinformować, iż w pierwszej kolejności należy uzyskać numer księgi wieczystej, w której znajdziemy informacje na temat naszej nieruchomości. Taki numer najczęściej pozyskamy od jej właściciela. Uwaga: jeżeli będzie on zwlekał z podaniem odpowiedniego numeru księgi wieczystej lub  wymawiał się np. brakiem wolnego czasu, to jest to dla nas sygnał, że coś w związku z nieruchomością jest nie w porządku. Ważne jest też to, że bez podania numeru nie będziemy mogli uzyskać dostępu do księgi — jest więc on nam do tego niezbędny!

Zapytacie: Dobrze, ale co zrobić, jeżeli właściciel nie chce nam podać numeru? Wtedy możemy go zdobyć przez jedną z komercyjnych wyszukiwarek ksiąg wieczystych, które obecnie oferują swoje usługi w internecie. Wystarczy podać adres nieruchomości lub numer działki oraz zapłacić – na ten moment jest to najszybszy sposób na uzyskanie numeru bez udziału właściciela. Istnieje również możliwość uzyskania numeru KW za pośrednictwem wydziału ksiąg wieczystych starostwa powiatowego. W tym celu należy złożyć wniosek o wypis i wyrys z rejestru gruntów budynków lub lokali i uiścić stosowną opłatę. Do uzyskania numeru księgi wieczystej za pośrednictwem starostwa powiatowego niezbędne jest wykazanie interesu prawnego.

Obecnie mamy dwie opcje wglądu w księgi wieczyste. Możemy to zrobić stacjonarnie lub za pomocą platformy elektronicznej. Jeżeli zdecydujemy się na pierwszą z możliwości, to w tym celu należy udać się do wydziału ksiąg wieczystych sądu, do którego podlegają właśnie nieruchomości. W dziale podajmy numer księgi i wszystko dokładnie sprawdzamy.

Jeżeli chodzi o możliwość sprawdzenia księgi wieczystej w formie elektronicznej, to informuję, że istnieje taka możliwość! W tym przypadku również musimy znać jej numer. Następnie wchodzimy w wyszukiwarkę prowadzoną przez Ministerstwo Sprawiedliwości: https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do. Należy jednak pamiętać o tym, że pomimo zasady jawności ksiąg wieczystych, ta zasada nie obejmuje akt! Dostęp do nich posiada jedynie notariusz lub osoba posiadająca interes prawny — w takiej sytuacji dostęp do akt jest możliwy tylko pod nadzorem pracownika sądu.

Możemy również postarać się o odpis z księgi wieczystej — obecnie istnieją 4 rodzaje odpisów:

  • Odpis zwykły księgi wieczystej,
  • Odpis zupełny księgi wieczystej,
  • Wyciąg z księgi wieczystej,
  • Zaświadczenie o zamknięciu z księgi wieczystej.

Możemy otrzymać taki odpis również w formie elektronicznej. W tym celu należy wejść na podaną już w tekście stronę internetową, a następnie wybrać usługę „składanie wniosków o wydanie dokumentu z Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych”. Również w tym przypadku trzeba wpisać numer księgi wieczystej, a następnie zdefiniować, jaki dokładnie dokument chce się otrzymać. Do wyboru jest jedna z czterech wymienionych form. Na kolejnym etapie musimy wybrać sposób odbioru dokumentu. Są dwie możliwości: poczta lub samodzielny wydruk, który jest tańszy. Przekazanie dokumentów z księgi wieczystej do samodzielnego wydruku kosztuje – w zależności od ich rodzaju – od pięciu do 50 złotych. W przypadku ich tradycyjnego dostarczenia ceny oscylują w granicach od 10 do 60 złotych.

Warto więc wcześniej sprawdzić księgę wieczystą i mieć pewność, że nabywana przez nas nieruchomość będzie dla nas bezpieczną przystanią, zamiast narastających zmartwień i kłopotów po jej zakupie. A za tym przecież idą dodatkowe pieniądze i koszty, które wolelibyśmy inaczej spożytkować.

 

 

 

 

Treści zamieszczone na blogu ImmoBooking mają charakter wyłącznie informacyjny lub reklamowy i nie stanowią porady  prawnej, inwestycyjnej lub podatkowej. Informacje zawarte na blogu mogą nie uwzględniać wszystkich aspektów istotnych dla danego zagadnienia oraz mogą wyrażać indywidualną opinię właściciela serwisu. Jednocześnie informujemy, że materiały zamieszczone w serwisie stanowią utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

avatarMateusz Wałach

Redaktor Naczelny ImmoBooking.pl

Specjalista od tworzenia wyjątkowych treści popartych faktami. Uwielbiam dobrą kuchnię, spotkania z przyjaciółmi, a branża nieruchomości jest moją prawdziwą pasją.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi i najciekawszymi tematami na blogu, aktualizacjami i promocjami w ImmoBooking!

Zapisując się akceptujesz regulamin i politykę prywatności. Chcesz usunąć e-mail z newsletter? Usuń e-mail.
Udostępnij temat:

Szukasz swojej nieruchomości?

Przejdź do wyszukiwarki