Wynajem jest jedną z najpopularniejszych form, jeżeli chodzi o znalezienie mieszkania. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się wśród studentów, ale także dojrzałych ludzi, dla których ta opcja jest po prostu korzystniejsza. Ale czy na pewno? Znalezienie mieszkania to jedno, pozostaje jeszcze załatwić wszystkie formalności z najemcą, a przede wszystkim — podpisanie umowy. Zanim jednak to nastąpi, właściciel nieruchomości może dokonać naszej weryfikacji i zażądać referencji. Czy ma do tego prawo? Tego dowiecie się właśnie z tego tekstu!

...

 

Za granicą, szczególnie w Wielkiej Brytanii popularne jest sprawdzenie przyszłego lokatora przez najemcę. Powód znajdzie się zawsze, jednak właścicielom leży przede wszystkim na sercu to, żeby taka osoba była po prostu spokojna i ułożona, żeby dbała o nieruchomość, która zostaje jej powierzona i w której będzie mieszkać. Najczęściej najemcy po tym, jak dokonują wystawienia ogłoszenia o wynajmie, robią castingi. Zapraszają interesantów do nieruchomości, po której oprowadzają, wszystko pokazują, ale i zadają pytania na temat potencjalnego lokatora. Pytania, z jakimi można się spotkać, są najczęściej takie: Gdzie mieszkałeś/-aś dotychczas? , Jakie są powody zmiany miejsca zamieszkania ?, Czym się zajmujesz? , Jakie są Twoje plany na przyszłość?, Który raz już decydujesz się na wynajem i dlaczego?, itd. W ten sposób chcą dowiedzieć się jak najwięcej wiadomości.

Następnie po tym jak już stwierdzą, że odwiedziła ich wystarczająca ilość osób, jeszcze raz między sobą konsultują zdobyte informacje, oraz UWAGA — mogą zajrzeć do profili kandydatów w mediach społecznościowych, by dokonać ewentualnej weryfikacji zdobytych wiadomości podczas rozmowy. Często im się to udaje pod warunkiem, że konto nie jest prywatne, lub informacje można zobaczyć dopiero po tym, jak osoba przyjmie nas do grona swoich znajomych. Mimo wszystko warto wiedzieć o tym, że taka sytuacja może mieć miejsce.

Najpopularniejszą formą, nieobowiązkową — aczkolwiek bardzo przydatną, kiedy chcemy wynająć mieszkanie, są referencje, czyli zaświadczenie o nas jako o wynajmujących od poprzedniego właściciela nieruchomości, w której mieszkaliśmy. Na pewno niektórzy z Was w tym momencie mają w głowie następujące pytania: Jakie informacje powinny znaleźć się w takim dokumencie?, Co zrobić w sytuacji, kiedy chcę po raz pierwszy w życiu wynająć mieszkanie, zaś jego właściciel żąda ode mnie okazania takiego właśnie dokumentu? Już śpieszę z koniecznymi odpowiedziami.

Zacznijmy od tego, jakie informacje musimy przedstawić w referencjach. Obowiązkowym „must have”, które powinny się znajdować w tym dokumencie, to dane kontaktowe do poprzedniego właściciela, od którego wynajmowaliśmy mieszkanie. Ma to związek z tym, iż właściciel mieszkania, od którego chcemy wynająć mieszkanie, otrzymując takie referencje, na pewno będzie chciał osobiście skontaktować się z poprzednią osobą, od której wynajmowaliśmy nieruchomość, by zadać jej kilka pytań — oczywiście na nasz temat i to jakimi byliśmy lokatorami?, czy stwarzaliśmy problemy?, czy regularnie sprzątaliśmy?. Tego typu informacje o tym, jak użytkowaliśmy nieruchomość, również powinny się znaleźć w referencjach. Będzie to dodatkowy „plus” dla nas i cenna informacja dla właściciela mieszkania.

W dokumencie powinny się też znaleźć informacje o tym, w jaki sposób najemca użytkował nieruchomość — czy mieszkał np. w drugiej części, a nam wynajmował jedną, czy może wynajmował nam tylko pokój, a reszta mieszkania była dzielona z nim lub innym wynajmującym, który razem z nami użytkował mieszkanie. To też bardzo ważne informacje, jakie powinny być w dokumencie.

Zapewne wielu z Was interesuje odpowiedź na to, co zrobić, kiedy pierwszy raz zdecydowałem się na wynajem, a nie mam referencji? W tym przypadku istnieją bardzo proste rozwiązania, które mogą nam pomóc. Pierwsze to kontakt do naszych rodziców i opiekunów, którzy mogą za nas poręczyć i opowiedzieć właścicielowi mieszkania o nas, jacy jesteśmy, dlaczego chcemy wynająć itd.

Drugą opcją jest podanie namiarów do naszego pracodawcy. Dlaczego akurat do niego? Bo może on poinformować o naszych zarobkach i je potwierdzić w przypadku, kiedy najemca będzie chciał sprawdzić wysokość naszych zarobków. Oprócz samej rozmowy warto jednak mieć takie zaświadczenia w formie pisemnej z podpisem naszego przełożonego w pracy, a także pieczątką firmy. To również wpłynie na naszą korzyść i wizerunek w oczach właściciela mieszkania.

Oczywiście, warto wszystkie dokumenty przygotować odpowiednio wcześniej, by nie stresować się na ostatnią chwilę, a także zaprezentować się właścicielom/właścicielowi danego mieszkania/nieruchomości, z jak najlepszej strony. Rzetelnie i kluczowo, a przede wszystkim zgodnie z prawdą odpowiadać na zadawane pytania. My też oczywiście możemy zapytać o kluczowe dla nas kwestie i poprosić właścicieli o ich przedstawienie. To będzie miało pozytywny wpływ na dalszą komunikację w przypadku, jeśli to właśnie nam najemcy zdecydują się wynająć mieszkanie.

Trzeba się też liczyć z tym, że ceny wynajmu mieszkań na rynku nieruchomości są bardzo zróżnicowane. Zależy to od wielu czynników, m.in.: lokalizacji, stanu mieszkania, jego wyposażenia, podstawowych opłat i innych czynników. Więcej na temat aktualnych cen mieszkań możecie przeczytać w tym artykule: https://direct.money.pl/artykuly/porady/ile-kosztuje-wynajem-mieszkania.

Nade wszystko pamiętajcie o tym, by w sytuacji, kiedy będziecie szukać mieszkania na wynajem, zweryfikujcie informacje o tym, jaką osobą jest najemca, by później uniknąć potencjalnych niesnasek i kłopotów. Nie tylko właściciel nieruchomości ma prawo uzyskać o nas informacje, my również mamy taką możliwość.

 

 

 

 

Treści zamieszczone na blogu ImmoBooking mają charakter wyłącznie informacyjny lub reklamowy i nie stanowią porady  prawnej, inwestycyjnej lub podatkowej. Informacje zawarte na blogu mogą nie uwzględniać wszystkich aspektów istotnych dla danego zagadnienia oraz mogą wyrażać indywidualną opinię właściciela serwisu. Jednocześnie informujemy, że materiały zamieszczone w serwisie stanowią utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

avatarMateusz Wałach

Redaktor Naczelny ImmoBooking.pl

Specjalista od tworzenia wyjątkowych treści popartych faktami. Uwielbiam dobrą kuchnię, spotkania z przyjaciółmi, a branża nieruchomości jest moją prawdziwą pasją.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi i najciekawszymi tematami na blogu, aktualizacjami i promocjami w ImmoBooking!

Zapisując się akceptujesz regulamin i politykę prywatności. Chcesz usunąć e-mail z newsletter? Usuń e-mail.
Udostępnij temat:

Szukasz swojej nieruchomości?

Przejdź do wyszukiwarki