Wśród społeczeństwa funkcjonuje też druga nazwa obiektu — hub. Jest ona niezwykle popularna wśród deweloperów i tych, którzy w nie inwestują. Mowa oczywiście o parkach logistycznych, które znajdują szerokie uznanie nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami. Powstanie takiego parku, jego późniejsze zagospodarowanie i utrzymanie, wiąże się z ogromnymi kosztami, które odpowiednio zaplanowane — po czasie potrafią przynieść ogromny zysk. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego inwestycje w parki logistyczne cieszą się tak ogromną popularnością? Nie?! Nadszedł więc moment, by ten tekst Wam to wyjaśnił.

...

 

Na samym początku zacznijmy od wyjaśnienia, gdzie znajduje się park logistyczny/hub? Najczęściej jest to obszar o ogromnej powierzchni, położony na obrzeżach dużych aglomeracji, najlepiej w miejscu, które jest świetnie skomunikowane — blisko są autostrady, drogi ekspresowe, a także stacja kolei, dzięki której łatwo i szybko można dostać się do centrum najbliższego miasta. Często można spotkać parki logistyczne, które znajdują się blisko lotniska. Powód takiej lokalizacji jest następujący: skrócenie łańcucha dostaw, zmniejszenie kosztów transportu, oraz ochrona i promocja środowiska naturalnego.

Kolejną kwestią jest to, co znajduje się w takim hubie? W  większości w tego typu budynkach znajdują się: siedziby dużych firm, zagranicznych korporacji, firm produkcyjnych. Oprócz miejsc pracy w skład parku mogą wchodzić sklepy i restauracje, myjnie i warsztaty samochodowe, hale produkcyjne. Za granicą możemy również spotkać  się z miejscami noclegowymi dla osób, które odbywają delegacje. Wszystko to po to, aby zapewnić tytułową logistykę na najwyższym poziomie.

Oczywiście parki logistyczne mają również wady. Jedną z kluczowych, a w zasadzie główną, jest według ekspertów następująca rzecz: „[…] oddalenie od firm, które chcą z nich korzystać. Zamiast robić przeładunek i załadunek czy spełniać zadania z zakresu magazynowania na własnym terenie, muszą korzystać z odległych centrów, co powoduje konieczność przewozów towarów i surowców z miejsca na miejsce. Przykładowo, jeśli park logistyczny znajduje się daleko, zaopatrywanie hipermarketów powoduje wzrost kosztów transportu, do czego handlowcy nie chcą dopuszczać”.

W ostatnim czasie na terenie naszego kraju powstają aż trzy ogromne inwestycje budowlane, jeżeli mówimy o parkach logistycznych. Mają one miejsce we Wrocławiu, Poznaniu, a także w Gdańsku. Zapewne wiele osób zastanawia się, dlaczego właśnie w pobliżu tych miast? Odpowiedź jest prosta: mają one świetne połączenie z autostradami, lotniskami. Dodatkowo są zlokalizowane na bardzo pięknych, zielonych terenach.

Zacznijmy od budowy w Gdańsku, która cały czas toczy się na działce należącej do Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego oraz nieopodal jedynego terminalu głębokowodnego w rejonie Morza Bałtyckiego — Baltic Hub. W ramach inwestycji powstaną dwa budynki o łącznej powierzchni prawie 119 000 metrów kwadratowych, podzielone na część przemysłową i logistyczną. Oddanie do użytkowania pierwszej fazy projektu zaplanowano na IV kwartał 2023 roku. Obiekt ma być w pełni przyjazny środowisku, poprzez montaż paneli fotowoltaicznych, wytwarzających energię elektryczną. Więcej na temat tej inwestycji przeczytacie pod tym linkiem: https://www.rynekinfrastruktury.pl/wiadomosci/intermodal-i-logistyka/rusza-budowa-ctpark-gdansk-port-85427.html.

Przenieśmy się teraz do Poznania. Tam z kolei, powstaje park logistyczny — „Panattoni Park Poznań East II”, który obejmie jedną halę magazynową o łącznej powierzchni 37 000 metrów kwadratowych. Wiadomo, że około 8500 metrów kwadratowych powierzchni zajmie firma GEODIS będąca liderem na skalę światową w zakresie transportu i logistyki. Firma ma rozpocząć operacje w obiekcie już w październiku 2023 roku. Park znajdować się będzie w okolicy autostrady A2, co ma usprawnić komunikację z krajami zachodu, oraz najważniejszymi miastami Polski.

W jednym z wywiadów, dyrektor ds. rozwoju firmy „Panattoni” udzieliła odpowiedzi na pytanie, dlaczego ta inwestycja jest tak potrzebna w Wielkopolsce: „Decyzja o budowie nowego parku w Wielkopolsce podyktowana jest mocnymi danymi rynkowymi, które pokazują, że ten region kolejny kwartał z rzędu jest jednym z najbardziej rozchwytywanych pod kątem popytu na powierzchnię przemysłowe w Polsce. Doświadczenie płynące z ponad dziesięciu realizacji dla firmy GEODIS, okazuje się bezcenne podczas obecnej współpracy. […] Lata kooperacji potwierdzają, ile znaczy sprawdzony deweloper dla zrozumienia potrzeb operatora logistycznego”. Niezbędne informacje na temat budowy znajdziecie pod linkiem: https://www.portalspozywczy.pl/technologie/wiadomosci/rusza-budowa-panattoni-park-poznan-east-ii,222266.html.

I na sam koniec Wrocław. W stolicy Dolnego Śląska znajduje się inwestycja pod nazwą: „Wrocław Campus 39”. Jest to położony na południe od Wrocławia kompleks magazynów i powierzchni przemysłowych. Jego budowę w 2021 roku zrealizowała firma „Panattoni” — ta sama, która odpowiedzialna jest za inwestycję w Poznaniu. Niedawno przedsiębiorstwo dokupiło kolejne 35 hektarów gruntu pod budowę kolejnych magazynów. Łącznie Campus ma zajmować powierzchnię ok. 75 hektarów, stając się największym tego typu kompleksem na Dolnym Śląsku i jednym z większych w Polsce. Obecnie park logistyczny wynajmują najemcy z sektorów e-commerce i logistyki. Jedną z pierwszych firm korzystających z powierzchni jest firma GEIS. Na co dzień zajmuje się przesyłkami paletowymi, transportem pojazdowym, morskim i lotniczym, oraz pakowaniem towarów. Park logistyczny znajduje się w sąsiedztwie drogi ekspresowej S8 i węzła autostradowego A4 — Wrocław Południe. To ułatwia transport w kierunku Czech, Niemiec i wszystkich miast Polski. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie wiadomość, że park został sprzedany firmie P3 Logistic Parks z Czech. Więcej o sprawie można przeczytać na tej stronie: https://www.rp.pl/nieruchomosci/art38027581-wroclaw-campus-39-w-nowych-rekach.

Inwestycje w parki technologiczne to nie tylko ogromne przestrzenie, zagospodarowanie powierzchni, ogromna ilość pracowników, a także siedziby znanych firm. Do tego dbanie o środowisko i energię daje nam park logistyczny w najlepszych standardach światowych i unijnych. Pamiętajmy jednak, że z inwestycją muszą iść nie tylko duże pieniądze, ale nade wszystko odpowiedzialność — za jej realizację i późniejsze użytkowanie.  Warto więc by projektanci, osoby odpowiedzialne za budowę i jej późniejsi właściciele oraz użytkownicy powierzchni o tym nie zapominali.

 

 

 

 

Treści zamieszczone na blogu ImmoBooking mają charakter wyłącznie informacyjny lub reklamowy i nie stanowią porady  prawnej, inwestycyjnej lub podatkowej. Informacje zawarte na blogu mogą nie uwzględniać wszystkich aspektów istotnych dla danego zagadnienia oraz mogą wyrażać indywidualną opinię właściciela serwisu. Jednocześnie informujemy, że materiały zamieszczone w serwisie stanowią utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

avatarMateusz Wałach

Redaktor Naczelny ImmoBooking.pl

Specjalista od tworzenia wyjątkowych treści popartych faktami. Uwielbiam dobrą kuchnię, spotkania z przyjaciółmi, a branża nieruchomości jest moją prawdziwą pasją.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi i najciekawszymi tematami na blogu, aktualizacjami i promocjami w ImmoBooking!

Zapisując się akceptujesz regulamin i politykę prywatności. Chcesz usunąć e-mail z newsletter? Usuń e-mail.
Udostępnij temat:

Szukasz swojej nieruchomości?

Przejdź do wyszukiwarki