Wróć z powrotem

NIERUCHOMOŚCI ZASTĘPCZE

Nie każdego stać na zakup własnego mieszkania, a co dopiero postawienie własnego domu. Wiele osób, zwłaszcza w młodym pokoleniu (studenci, małżeństwa z małym stażem) decydują się na wynajem. Powód? Brak środków na zakup wymarzonego lokum, a także obawy do tego, by wziąć kredyt na długie lata. W tym drugim przypadku często w ich głowie rodzą się pytania o przyszłość, np.: „Weźmiemy kredyt i będziemy go spłacać do śmierci, a nawet będą go spłacały nasze dzieci!”. Pojawiają się również wątpliwości, kto będzie spłacał kredyt, w przypadku utraty pracy, lub niespodziewanej choroby, która będzie wymagała dużego nakładu finansowego.

...

 

Często w naszym życiu dochodzi do niespodziewanych wydarzeń, które sprawiają, że w momencie możemy stracić dorobek życia. Pożar, powódź, trzęsienie ziemi, czy zapadliska. O tym, jak bardzo niebezpieczne dla naszego życia są te ostatnie, przekonali się na własnej skórze mieszkańcy Trzebini. Czy w takiej sytuacji, kiedy tracimy dorobek naszego życia lub jest on zagrożony, przysługuje nam mieszkanie zastępcze?

Odpowiedź brzmi: oczywiście, że tak. Warto w tym miejscu zdefiniować, czym jest mieszkanie zastępcze. To nic innego, jak mieszkanie komunalne, bądź socjalne. Jest ono przyznawane zawsze przez gminę, na której terenie mieszka dotknięta problemami rodzina. Niestety, czas oczekiwanie na przyznanie takiego lokum może trwać nawet kilka miesięcy. Są też różnice w mieszkaniu socjalnym, a komunalnym.

Mieszkając w lokalu komunalnym przysługuje nam umowa najmu na czas nieokreślony, i jest dostępne dla każdego, kto nie posiada własnego mieszkania. Z kolei w mieszkaniu socjalnym umowa najmu jest na czas określony — jest to okres 12 miesięcy. Są skierowane tylko i wyłącznie do osób, które zostały eksmitowane ze swojego prywatnego mieszkania, a także ma obniżony standard wyposażenia, oraz niższy czynsz by lokatorów stać było na jego utrzymanie.

W celu otrzymania mieszkania zastępczego, należy spełnić określone warunki dochodowe, zaś metraż lokum jest uzależniony od ilości członków rodziny. Praktycznie każdy może się o nie starać, ale w pierwszej kolejności otrzymują je rodziny z dziećmi, osoby niepełnosprawne. Każda gmina gminy ustala własne zasady przyznawania mieszkań komunalnych i socjalnych. Liczą się przede wszystkim aktualne warunki lokalowe rodziny sytuacja życiowa, a także dochody jej członków. Gmina określa również własne kryteria dochodowe, a także termin, w jakim trzeba złożyć wymagane dokumenty, chcąc ubiegać się o mieszkanie komunalne lub socjalne — należy oczywiście wcześniej sprawdzić datę takiego terminu na stronie internetowej, lub bezpośrednio w ośrodku gminnym. Każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie przez specjalnie powołaną do tego celu komisję mieszkaniową, przez urząd miasta lub urząd gminy.

Sprawą mieszkań zastępczych szeroko zainteresowały się zarówno media, a także opinia publiczna po wydarzeniach, jakie miały, jak i mają nadal miejsce w Trzebini, niedaleko Chrzanowa. We wrześniu 2022 roku, miała miejsce zapadnięcie się ziemi na cmentarzu w Sierszy (nazwa osiedla — przyp. red.). Mieszkańcy miasteczka, a także okolic byli w szoku, który szybko ustąpił miejsca przerażeniu, gdyż ziemia zaczęła zapadać się także w innych miejscach, którymi były tereny zabudowane, a także leśne, do których na spacery często udawali się mieszkańcy. Natychmiast sprawą zajęły się władze, a także odpowiednie służby, by zapewnić bezpieczeństwo ludziom, oraz stale monitorować sytuację zapadlisk.

Na razie nie będzie ewakuacji” — poinformował mnie rzecznik prasowy Spółki Restrukturyzacji Kopalń, Mariusz Tomalik, z którym rozmawiałem telefonicznie 5 maja. „Gdyby jednak zaistniała ewentualność jej przeprowadzenia, Spółka Restrukturyzacji Kopalń będzie na taką okoliczność przygotowana, gdyż wszystkie osoby (objęte ewakuacją — przyp. red.) będą miały zapewnione mieszkania zastępcze”. Pan Mariusz zapewnił mnie jednocześnie, że wszystkie służby ściśle współpracują ze sobą, oraz z władzami miasta w celu zabezpieczenia miejsc, w których powstały zapadliska: „Nabieżąco są one zasypywane, jednak może się to wydłużyć, jeżeli mówimy o miejscach, które znajdują się na obszarze zalesionym. Same zapadliska występują na gruncie, który charakteryzuje się występowaniem wód powierzchniowych, przepływem wód gruntowych. Ważna jest również charakterystyka gruntu i wiele czynników, które są odpowiedzialne za występowanie zapadlisk ”. Rzecznik Spółki Restrukturyzacji Kopalń powiedział, że takie zjawisko trwa dosłownie kilka sekund.

Mimo strachu i paniki mieszkańców Trzebini, o których wspominał w naszej rozmowie, działania prewencyjne są cały czas w toku. Spółka Restrukturyzacji Kopalń zadbała również o nagrobki, które zostały wchłonięte podczas zapadnięcia się ziemi we wrześniu ubiegłego roku. Są dwie możliwości naprawy nagrobka: na podstawie złożonej deklaracji bliskich zmarłego pochowanego w nagrobku, spółka wypłaci środki na odbudowę. Druga możliwość jest taka, że to Spółka Restrukturyzacji Kopalń zapewni odbudowę nagrobka. Więcej, na temat aktualnej sytuacji w Trzebini można przeczytać w tym artykule: https://chrzanow.naszemiasto.pl/trzebinia-mieszkania-zastepcze-dla-mieszkancow-budynkow/ar/c9-9290363.

Jak widać, aby otrzymać mieszkanie zastępcze, wcale nie trzeba być osobą eksmitowaną z mieszkania, wystarczy zagrożenie ze strony przyrody: zapadlisko, powódź, pożar. W każdym z tych przypadków liczy się jedno: czas. Od niego zależy czy służby zdążą dotrzeć na czas, oraz ich odpowiednia reakcja, by ratować nie tylko czyjś dobytek, ale i ludzkie życie, które jest bezcenne. Szkoda tylko, że władze nawzajem oskarżają się w takich przypadkach o brak odpowiedniej i szybkiej reakcji, oraz wytykaniem wzajemnie popełnionych błędów, a także tego, że można było tego uniknąć. Warto więc działać szybko, skutecznie, a przede wszystkim z zachowaniem spokoju, którego najbardziej brakuje osobom oczekującym na to, by skorzystać z nieruchomości zastępczej w momencie, kiedy straciły swój dobytek, a także wtedy, kiedy okazuje się, iż nie mogą dalej w nim mieszkać.

 

 

Treści zamieszczone na blogu ImmoBooking mają charakter wyłącznie informacyjny lub reklamowy i nie stanowią porady  prawnej, inwestycyjnej lub podatkowej. Informacje zawarte na blogu mogą nie uwzględniać wszystkich aspektów istotnych dla danego zagadnienia oraz mogą wyrażać indywidualną opinię właściciela serwisu. Jednocześnie informujemy, że materiały zamieszczone w serwisie stanowią utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

avatarMateusz Wałach

Redaktor Naczelny ImmoBooking.pl

Specjalista od tworzenia wyjątkowych treści popartych faktami. Uwielbiam dobrą kuchnię, spotkania z przyjaciółmi, a branża nieruchomości jest moją prawdziwą pasją.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi i najciekawszymi tematami na blogu, aktualizacjami i promocjami w ImmoBooking!

Zapisując się akceptujesz regulamin i politykę prywatności. Chcesz usunąć e-mail z newsletter? Usuń e-mail.
Udostępnij temat:

Szukasz swojej nieruchomości?

Przejdź do wyszukiwarki