Wróć z powrotem

JAK SPRZEDAĆ WŁASNĄ NIERUCHOMOŚĆ Z POMOCĄ BIURA NIERUCHOMOŚCI?

Polacy kupują, wynajmują i sprzedają nieruchomości. Jest to dla nich inwestycja w siebie, w przyszłość własną oraz dzieci. Są przedsiębiorczy i nie boją się odważnych wyzwań. Coraz częściej korzystają również z usług biur nieruchomości, agentów i pośredników — pamiętajmy, że agent a pośrednik to zupełnie dwie różne osoby i nie należy ich mylić ze sobą. Dzisiaj blisko 50% obywateli deklaruje, że korzysta z usług biur nieruchomości w kwestiach najmu czy sprzedaży i nie ma w tym nic zaskakującego. W samym 2022 roku chęć nawiązania współpracy z doradcą ds. nieruchomości zadeklarowało w tym segmencie 49,4 % osób. W przypadku mieszkań odsetek ten wynosił z kolei 43,3 %. Jak dobrze sprzedać nieruchomość z pomocą biura i dlaczego tyle osób korzysta z takich usług?

...

 

Polacy najczęściej korzystają z pomocy biur nieruchomości przy transakcji sprzedaży z kilku powodów. Pierwszym to czas, którego ciągle nam brakuje. Praca, dom, sprzątanie, gotowanie, zakupy, dzieci, szkoła, odrabianie lekcji — to tylko niektóre przykłady, które napędzają tempo naszego życia. Nie wliczając to oczywiście sprawy, których nie da się załatwić w ciągu jednego dnia, a które zabierają nam więcej czasu. Sprawa sprzedaży nieruchomości właśnie do takich się zalicza, bo udając się do biura nieruchomości, liczymy na to, że dana osoba — agent nieruchomości po zebraniu od nas cennych informacji zajmie się pokierowaniem całej sprawy, na którą my nie mamy czasu z powodu innych zobowiązań. Informują też o tym eksperci w swoich wypowiedziach: „Brak czasu to coraz częstszy bodziec do nawiązania współpracy z biurem nieruchomości. Zwłaszcza wśród klientów, którzy mają świadomość, że aby wyczerpać wszystkie dostępne kanały i sposoby sprzedaży, należy się mocno zaangażować w cały proces”.

Kolejnym czynnikiem jest brak odpowiedniej wiedzy na temat przeprowadzenia samej transakcji sprzedaży. Trzeba tutaj nie tylko znaleźć odpowiedniego kupca, któremu spodoba się nasza nieruchomość, którą sprzedajemy. Idąc kluczem, którym w swojej pracy kierują się agenci nieruchomości — mieszkanie musi odpowiadać wymaganiom klienta, który je kupi. Co więcej, musi ono być dopasowane pod jego styl, odczucia. Musi wyrażać jego ducha i oddawać w znacznym stopniu to, co on czuje lub przeżywa.

Temat braku wiedzy przy przeprowadzaniu tego typu transakcji możemy również rozwinąć, podając bardzo prosty przykład, jakimi są osoby starsze, schorowane będące w podeszłym wieku. Nie mają one pojęcia o przeprowadzeniu tego typu transakcji, a chcą dokonać zapisu spadku swoim bliskim — udają się w tym celu do notariusza, który pomaga im pod względem prawnym taką kwestię przeprowadzić i uregulować.

Weźmy inny przypadek. Małżeństwo postanawia zmienić swoje mieszkanie na większe, a to, w którym obecnie mieszkają, postanawiają sprzedać. Udają się w tym celu do agencji nieruchomości i tam korzystają z pomocy fachowca, którym jest agent nieruchomości. Zgłaszają się do niego i opowiadają szczegółowo o swoim pomyśle. W odpowiedzi na ich prośbę agent przystępuje do działania, a jeżeli jest dobrym organizatorem i ma na uwadze dobro swoich klientów, to pamięta o tym, by jego klienci nie stracili swoich oszczędności. Kiedy już znajdzie mieszkanie to powinien negocjować jego cenę, doprowadzić do wpłaty zadatku, czuwać nad kwestiami formalnymi dot. nabycia mieszkania i otrzymania aktu jego własności. Powinien powiadomić sprzedającego, od którego klienci kupują mieszkanie o tym, że musi poczekać na pieniądze od swoich klientów, gdyż muszą oni sprzedać najpierw swoją nieruchomość, swoje mieszkanie, nad czym również on czuwa. Takie transakcje opierają się głównie na dużej wiedzy agenta, jego odpowiedzialności, a także utrzymaniu wszystkiego pod stałą kontrolą.

Trzecim czynnikiem, który jest niezwykle ważny, a o którym często sprzedający i kupujący zapominają, to emocje. Sprzedając nieruchomość, w której spędziło się długie lata życia, wiążą się z nią wspomnienia zarówno te dobre jak i złe — agencje mają bardzo często do czynienia ze wzruszeniem swoich klientów. Przez to podczas prezentacji nieruchomości przez agenta, przy której są obecni sprzedający, często dochodzi do sytuacji, w której właściciele okazują zbyt emocjonalny stosunek do swojego dotychczasowego lokum, dodatkowo opatrzony komentarzem w stylu: „Nie wiem, czy Państwo będą dbać równie dobrze o ten dom tak samo jak my!”. Przez tak wypowiedziane zdanie można nie tylko zrazić do siebie klienta, ale, co więcej, go stracić. Kiedy natomiast jest z nami pracownik agencji nieruchomości — agent z prawdziwego zdarzenia umie on opanować nasze emocje, a także zaistniałą sytuację. Dlaczego? Bo do całej sprawy podchodzi na chłodno, gdyż taka jest jego praca i zależy mu na udanej transakcji. Kiedy pojawiają się problemy z dokumentacją, nie kłóci się z urzędnikami i krzycząc, próbuje przekonać ich do swoich racji. Bierze się do działania i stara się, by emocje nie wzięły górę nad jego pracą.

Ostatni czynnik, który sprawia, iż Polacy sprzedają swoje nieruchomości z pomocą wykwalifikowanych biur zajmujących się takimi sprawami to to, iż mogą mieć złe doświadczenia w związku ze sprzedażą na własną rękę, czyli samodzielnie. Mieli kłopoty ze sfinalizowaniem transakcji i podpisaniem umowy, nie umieli porozumieć się ze swoim kupcem. Mogą to być również osoby, które myślały, iż cały proces pójdzie w myśl zasady: „szybko, łatwo i przyjemnie” — co w rzeczywistości nie miało miejsca, a przyprawiło sprzedających o dodatkowy stres, którego wcale się nie spodziewali.

Oczywiście przed skorzystaniem z usług biura nieruchomości w celu sprzedaży swojego dotychczasowego lokum obowiązkową rzeczą, którą należy zrobić po tym, jak znajdziemy biuro odpowiadające naszym potrzebom, to sprawdzić opinie na jego temat w internecie, a także jego pracowników. Wtedy będziemy mieć pewność, że zostaniemy nie tylko wysłuchani, ale nasze oczekiwania w związku ze sprzedażą naszego dotychczasowego miejsca zamieszkania, zostanie przeprowadzona w sposób profesjonalny, z którego będziemy zadowoleni, co w efekcie przełoży się na zaoszczędzenie nam dodatkowego stresu i zapewni dobrą rekomendację agentowi i jego firmie.

 

 

 

Treści zamieszczone na blogu ImmoBooking mają charakter wyłącznie informacyjny lub reklamowy i nie stanowią porady  prawnej, inwestycyjnej lub podatkowej. Informacje zawarte na blogu mogą nie uwzględniać wszystkich aspektów istotnych dla danego zagadnienia oraz mogą wyrażać indywidualną opinię właściciela serwisu. Jednocześnie informujemy, że materiały zamieszczone w serwisie stanowią utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

avatarMateusz Wałach

Redaktor Naczelny ImmoBooking.pl

Specjalista od tworzenia wyjątkowych treści popartych faktami. Uwielbiam dobrą kuchnię, spotkania z przyjaciółmi, a branża nieruchomości jest moją prawdziwą pasją.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi i najciekawszymi tematami na blogu, aktualizacjami i promocjami w ImmoBooking!

Zapisując się akceptujesz regulamin i politykę prywatności. Chcesz usunąć e-mail z newsletter? Usuń e-mail.
Udostępnij temat:

Szukasz swojej nieruchomości?

Przejdź do wyszukiwarki